چگونگی موفقیت در کسب و کار آنلاین

 • به همین دلیل چت،توییتر، فیسبوک و همه شبکه‌های اجتماعی دیگر را بسته‌اند تا مطمئن شوند که کارمندان همان کاری را انجام می‌دهند که به خاطرش به آن‌ها پول می‌دهند.اما شاید کمی عقب نشینی از این رویکرد هم بد نباشد. شبکه‌های اجتماعی می‌توانند در واقع در بلند مدت به کمک کارفرمایان بیایند و ما میخواهم چشم آن‌ها را به این حقیقت باز کنیم. در نهایت البته این کسب‌وکار و تصمیم آنهاست که مهم است ولی شاید خواندن این موارد کمی آن‌ها را به فکر فرو برد.

  آیا کارمندان در سر کار باید اجازه داشته باشند از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند؟

  ۱-روحیه

  در دهه 90 مردم علاقه داشتند تا در شرکت‌هایی کار کنند که کار کردن برای آن‌ها خوشایند بود. و وقتی کارمندان واقعاً از کار کردن برای شرکت لذت می‌بردند بهترین عملکردشان را نیز به جا می‌گذاشتند. روحیه بخش لاینفکی از دنیای کسب‌وکار است ولی مدیران و کارفرمایان کمی از این حقیقت اطلاع دارند. وجود روحیه پایین بین کارکنان تخم احساس خفت و خود کم بینی را بین آن‌ها می کارد و این باعث عدم وفاداری آن‌ها می‌شود. و وفادار نبودن کارکنان همان طور که می‌دانید باعث فرسایش آن‌ها و ترک کار می‌شود.

  ۲- وجهه

  وجهه‌ی شما در کسب‌وکار همه چیز شماست. و در این عصر ارتباطات که همه از همه اتفاقات مطلع می‌شوند، اینکه وجهه خود را رو به تنزل بیابید چیزی بیشتر از خروج یک کارمند ناراضی است. این بدین معنی نیست که شما باید هر چیز که کارکنانتان اراده می‌کنند بلادرنگ فراهم کنید. بلکه به اصطلاح دون پاشیدن برای آن‌ها (مثل دسترسی به شبکه‌های اجتماعی) بسیار به بهبود وجهه شما کمک خواهد کرد.

  ۳-ارتباطات

  ارتباطات، چه درونی باشد و چه بیرونی، کلید موفقیت کسب‌وکار است. یکی از سریع‌ترین وسایل ارتباطات در دنیای امروز شبکه‌های اجتماعی هستند. در حقیقت دلیل این امر این است که شبکه‌های اجتماعی بی‌واسطه‌ترین شکل ارتباطات است. کارمندان شما ممکن است با دنیای بیرون ارتباط بگیرند ولی بسیاری از آن افراد بیرونی مشتریان احتمالی شما می‌توانند باشند.

  ۴- تبلیغات

  تبلیغات رایگان؟! بله به جرئت می‌توان گفت که شبکه‌های اجتماعی برای شما تبلیغات رایگان به ارمغان می‌آورند. شما هرگز نمی‌توانید در برابر وسوسه این امکان مقاومت کنید. و اینکه سریعاً خود را در این بازار معرفی کنید به همه نشان می‌دهد که شما چقدر شرکت منعطف و به‌روزی هستید.اجازه دادن به کارمندانتان برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی همچنین نشان می‌دهد که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید. اهمیت دادن به کارمندان و مراقب آنان بودن در جامعه تأثیر بسیار خوبی به جا می‌گذارد. تمام این‌ها باعث می‌شود تا تبلیغات رایگان بسیار قدرتمندی برای خود انجام دهید.

  ۵-مشارکت و همکاری

  استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ذات خود حس مشارکت را تسهیل می‌کند ولی همزمان به کاربران اجازه می‌دهد تا با تمام دنیا تعامل داشته باشند. این برای خیلی از ما اتفاق افتاده است که لنگ یک ایده برای کاری هستیم و تنها کافی بوده تا یک پست درخواست کمک در فیسبوک یا توییتر بگذاریم تا با سیل جواب‌های سریع و مجانی روبرو شویم.

  آیا کارمندان در سر کار باید اجازه داشته باشند از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند؟

  ۶-مطالعات اجتماعی

  شما نیاز دارید تا نبض اجتماع را در اختیار داشته باشید. شما می‌توانید این کار را از طریق کارمندانتان در حین استفاده از شبکه‌های اجتماعی انجام دهید. در حقیقت شما از این طریق دسترسی مستقیم به عقاید عموم خواهید داشت و حتی تغییرات آن را نیز پیش چشمان خود خواهید دید. این نیز راه رایگان دیگری برای گسترش نفوذ شرکت شماست.

  ۷-توسعه مهارت‌ها

  شرکت شما و کارمندانش نیاز دارند تا بدانند که چطور به طرز موثری از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند. می‌دانید چرا؟ چون جامعه ما در آستانه تحولی بزرگ در زمینه گسترش استفاده از رسانه‌های اجتماعی در زندگی ماست.می‌خواهید شما و شرکتتان در خط مقدم این ترند قرار بگیرد؟ پس باید کارمندانتان بتوانند از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی و فروش محصولاتتان استفاده کنند. اجازه دادن به آن‌ها برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی به صورت روزانه شما را مطمئن می‌کند که آن‌ها بدون نیاز به آموزش متخصص شبکه‌های اجتماعی شوند.

  ۸-شفافیت

  جهانیان خواستار شفافیت هستند. ما این نکته را در همه رده‌های کسب‌وکار و دولت‌ها شاهد هستیم. اجازه دادن به کارمندان برای مشارکت در شبکه‌های اجتماعی به شبکه اطرافیان کارمندانتان توضیح می‌دهد که شما واقعاً اعتقاد به حفظ کارمندانتان و حفظ رضایتمندی آن‌ها دارید. مصرف‌کنندگان و کلاً جامعه امروز از این مسئله بسیار استقبال خواهد کرد.

  ولی اگر آن‌ها ببینند که یک شرکت عمداً صدای کارمندان را خاموش کرده و پشت دیوارهای امنیتی و فیلتر کردن اطلاعات پنهان می‌شود این به ضرر شما تمام خواهد شد. شفافیت می‌تواند بسیار در تقویت وفاداری مشتری و اعتماد مشتریان به شما به عنوان یک کسب‌وکار در اجتماع موثر باشد.

  ۹-روابط عمومی

  مسدود کردن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی ممکن است به مشکلات در زمینه روابط عمومی منجر شود. تأثیر مسدودسازی رسانه‌های اجتماعی به سرعت به جامعه منتقل می‌شود و پیش از آنکه فکرش را هم بکنید این به سرعت به کابوسی در زمینه روابط عمومی تبدیل می‌شود. به خصوص با افزایش روزافزون کارکنانی از جنس نسل جوان که به شبکه‌های اجتماعی وابسته هستند.

  ۱۰- شبکه‌سازی

  می‌خواهید شرکتتان ارتباطات وسیع داشته باشد؟ می‌خواهید کارمندانتان شبکه‌سازی کنند؟ می‌خواهید کارمندانتان بدانند که شرکت‌های دیگر چه می‌کنند و نبض بازار را در اختیار داشته باشند؟ چه راهی بهتر از اینکه این کار را با شبکه‌های اجتماعی انجام دهید؟ بله آن‌ها می‌توانند با ایمیل ارتباط برقرار کنند ولی حجم ارتباط آن‌ها بسیار محدود خواهد بود.دنیا در حال تغییر است و مطمئناً بهتر است تا با تغییرات خود را هماهنگ کنیم تا اینکه منتظر شویم که مشکلات پیش بیایند و سپس فکر چاره برای آن‌ها باشیم.

   

  به شدت توصیه می‌کنیم که حتی به صورت آزمایشی هم که شده به کارمندان در سر کار اجازه استفاده از شبکه‌های اجتماعی داده شود. ببینید که این مسئله چطور روی کارایی کارمندان تأثیر می‌گذارد و سپس تصمیم بگیرید که آیا این کار را ادامه دهید یا خیر.تقریبا در همه جای دنیا 75درصد از کاربران اینترنت در رسانه های اجتماعی فعال هستند. اگر کسب و کار تازه ای راه انداخته اید خواندن این تکنیک ها به شما کمک می کند به سرعت در دنیای مجازی شناخته شوید.

  برای پست هایتان برنامه داشته باشید

  تا به حال وارد صفحه شخصی کسی شده اید که از زمان به روز شدن آن ماه ها یا سال ها گذشته است؟ برای به روز کردن اطلاعات مربوط به کسب و کار خود باید برنامه ریزی درست و منظمی داشته باشید. اگر اطلاعات منظمی در مورد کسب و کارتان در اختیار کاربرانتان نگذارید تاثیر بدی روی آنها خواهید گذاشت. برای مثال اگر هدفتان تبلیغات و معرفی کسب و کارتان در چند شبکه اجتماعی است، قبل از این کار برای خود مشخص کنید که برای چه مدت و چند بار می خواهید در این فضاها به تبلیغات کسب و کارتان مشغول باشید، تعداد پست هایی که قرار است به اشتراک بگذارید چه تعدادی است یا نوع کاربرانی را که قصد تبلیغ کسب و کارتان را به آنها دارید مشخص کنید.

  یک جانشین انتخاب کنید

  اگر به دلیل مشغله زیاد و فعالیت در کسب و کارتان نمی توانید آن طور که باید صفحه شخصی تان را مدیریت کنید، سعی کنید از یک دستیار کمک بگیرید تا به جای شما تمامی امور مربوط به روزرسانی و تبلیغات فعالیتتان را انجام دهد. با این کار تمرکز بهتری روی کسب و کارتان خواهیدداشت و در عین حال در فضای مجازی هم عضو فعالی خواهیدبود، بنابراین بهتر است فعالیت های داخل وب سایتتان را به بخش های جزء تقسیم کنید و در هر مورد از یک متخصص کمک بگیرید.

  برآورد کنید

  حتی اگر حرفه ای ترین افراد را هم برای مدیریت وب سایتتان به کار گرفته باشید باز هم باید به عنوان ناظر دقت زیادی روی آنچه در مکان تبلیغات کسب و کارتان اتفاق می افتد، داشته باشید. در هر ماه تاثیر تبلیغات در شبکه های اجتماعی مختلف را ارزیابی کنید و از تاثیر فعالیتتان مطلع باشید. اگر تبلیغاتتان در شبکه ای خاص به نتیجه دلخواهتان نرسید دنبال رفع نواقص باشید تا کارایی آنچه را که انجام می دهید بیشتر کنید.

  از خوابتان نزنید

  امروزه بیشتر کارفرمایان بزرگ دنیا از شبکه های اجتماعی برای اهداف تجاری خود استفاده می کنند اما اگر نحوه درست استفاده از این ابزار قدرتمند را ندانید به تدریج به جایی خواهید رسید که تمامی وقتتان در شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف هدر خواهدرفت بدون اینکه به نتیجه دلخواهتان برسید. اگر قرار است به تنهایی به مدیریت وب سایتتان بپردازید، زمانی مشخص برای خود تعیین کنید و تنها در آن ساعات به تبلیغ کسب و کارتان بپردازید. با این کار می توانید تمرکز بیشتری روی دیگر امور زندگی تان داشته باشید.

  مشارکت کنید

  اگر دنبال دیده شدن هستید تنها خود را نبینید بلکه به افراد دیگر که همانند شما در فضاهای مجازی مشغول معرفی کسب و کارشان هستند نیز توجه کنید. اگر بتوانید با آنها تعامل داشته باشید می توانید باعث بهتر دیده شدن خودتان شوید. درعوض شما هم می توانید به دیده شدن این افراد کمک کنید. با درگیرشدن در یک تعامل دوسویه با سرعت بیشتری می توانید به موفقیت ایده آلتان برسید.

    

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا