چاکرا چیست ؟ چاکرا چه کاربردی دارد و در کجاست؟

 • چاکرا چیست ؟

  چاکراها (مراکز انرژی) مراکز هفتگانه قدرتند که در ستون فقرات در کالبد اثیری قرار دارند و در واقع رابط بین روح و جسم هستند. چاکرا کلمه ای سانسکریت و به معنای چرخ است. چاکراها مدام در حال چرخش هستند که به آنها نیروی حیات هم می گویند و از میان شبکه ای از مجراهای باریک به نام نادی در سراسر بدن جریان دارند. در حدود ۷۲۰۰۰ نادی در کالبد انسان وجوددارد. چاکراها روی نادی اصلی قرار دارند و در سرتاسر ستون فقرات امتداد دارند. چاکراها دوار هستند.
  چاکراها مراکز انرژی ای هستند که اطلاعات و انرژی نیروی زندگی را از طریق شبکه های عصبی، هورمون ها و احساسات دریافت و پخش می کنند و انرژی حیاتی لازم را برای اعضای حیاتی و اصلی تامین می‌کنند.
  چاکراها یا مراکز انرژی در حال چرخش هستند و بخش‌های بسیار مهمی از کالبد انرژی محسوب می‌شوند. یک چاکرا همانند دیسکی است در حال چرخش که مانند لنز یک دوربین باز و بسته می شود.
  همانند جسم مادی و فیزیکی که از اعضای حیاتی و کم اهمیت تر هم تشکیل شده‌ است، کالبد انرژی نیز دارای چاکراهای اصلی و فرعی و چاکراهای بسیار کوچک است.
  چاکراهای اصلی، مراکز انرژی در حال چرخش هستند که به طور معمول ۳ تا ۴ اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می‌کنند و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراهای فرعی هم معمولاً ۱ تا ۲ اینچ هستند و وظایفشان نسبت به چاکرای اصلی، کم اهمیت تر است.
  اگر این مراکز انرژی به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار می‌شوند، زیرا برای درست کارکردن، انرژی حیاتی کافی ندارند. پس مانند خانه ای که در آن زندگی می کنید و به پاکیزگی آن اهمیت می دهید ، پاکسازی چاکراها نیز دارای اهمیت است.
  قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک، بخش‌های کم اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند. چاکراها از دو طریق “غدد درون ریز و سیستم عصبی” بر جسم اثر متقابل دارند.

  چاکرای اول

  چاکرای اول
  چاکرای نخست یا چاکرای ریشه
  چاکرای تکیه گاه (چاکرای ریشه یا پایه ستون فقرات، مولادهارا (Base chakra – Muladhara – Root chakra) محل ورود پرانا یا انرژی حیاتی است. طیف رنگیِ مربوط به این چاکرا قرمز است که نشانه زندگی، قدرت و نیروی جسمانی است. این رنگ روی کم خونی و فقر غذایی اثر خوبی دارد و ارتعاشاتِ تقویت‌کننده و درمان‌کننده دارد.
  منطقه: بین مقعد و دستگاه تناسلی (نشیمنگاه)
  غدد مرتبط: فوق کلیوی (که آدرنالین تولید می‌کند)
  رنگ: قرمز تند
  عطر: درخت سدر – درخت میخک
  عضو وابسته: استخوانها، دندانها، ناخن، پا، روده، مقعد، پروستات.
  شکل: نیلوفر چهار پر
  تأثیرات: امنیت، بقا، ایمان، ارتباط، پول، خانه. توانایی بنا کردن و حاضر بودن در زمان و مکان. همچنین این چاکرا ارتباط مادر با شخص را منعکس می‌کند و با احساسِ شخص در رابطه با بودنش بر روی زمین در ارتباط است. تنش‌هایی که در جسم به وسیلهٔ این چاکرا کنترل می‌شود در قسمتهایی که به این چاکرا ارتباط دارد نشان داده می‌شود.

  چاکرای دوم

  چاکرای دوم
  چاکرای دوم: چاکرای خاجی یا مرکز کلیه
  چاکرای خاجی یا مرکز کلیه -سواد هیستانا (Sacral chakra – Swadhisthana) در قسمت پایین شکم قرار گرفته‌است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا نارنجی می‌باشد. نارنجی علامت انرژی است. این رنگ قدرت ارتباطی، دفع خشم و کنترل بر خویشتن را متعادل می‌کند و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را منظم می‌سازد.
  منطقه: انتهای ستون فقرات ۱ تا ۱۲ اینچ زیر استخوان خاجی
  غدد مرتبط: پروستات، گنادها
  رنگ: نارنجی
  عطر: چوب صندل
  وظیفه: تولید مثل جنسی
  عضو وابسته: کلیه‌ها، مثانه‌ها، اسپرم‌ها، مایعات بدن، اعضای تکثیر شونده
  شکل: نیلوفر شش پر
  تأثیرات: این چاکرا به قسمتی از آگاهی که مربوط به غذا و روابط جنسی است مربوط است. ارتباط این چاکرا با درون است و اینکه جسم به چه چیزی نیاز دارد و چه چیزی او را خشنود می‌سازد. توانایی شخص برای داشتن بچه نیز در ارتباط با این چاکرا است. همچنین این چاکرا با احساسات و خواسته‌های احساسی شخص پیوسته‌است.

  چاکرای سوم


  چاکرای سوم: چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده
  چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده -مانی پورا (Solar plexus chakra – Manipura/Nabhi) با طیف رنگی زرد و زرد طلایی است که نشانه عقل، هوش و ذهنیت است. این چاکرا بالاتر از ناف قرار گرفته‌است. رنگ زرد تأثیر مثبتی روی کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد و قدرت درمانی برای بیماری مرض قند و یبوست دارد و کنترل‌کننده چاقی است.
  منطقه: در پشت و امتداد ستون فقرات مقابل ناف، پشت شکم
  غدد مرتبط: پانکراس
  رنگ: زرد – طلائی
  عطر:اسطو خودوس
  وظیفه: ساختار وجودی
  عضو وابسته: شکم، معده، کبد، طحال، دستگاه گوارش، صفرا، سیستم عصبی خودمختار
  شکل: نیلوفر ده پر
  تائیرات: قسمتی از آگاهی که وابسته به این چاکرا می‌باشد شامل احساس قدرت، کنترل کردن و آزادی وجود است. فعالیت‌های ذهنی و ذهن نیز به این چاکرا پیوسته می‌باشند. چاکرای شبکه خورشیدی نیز با قسمتی از وجود که به آن شخصیت یا خود (ضمیر شخصی) می‌گویند مرتبط است.

  چاکرای چهارم

  چاکرای چهارم: چاکرای قلب یا عشق الهی
  چاکرای قلب یا عشق الهی -آنا هاتا (Heart chakra – Anahata) که در وسط جناق سینه و بالای قلب قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا سبز است.
  منطقه: در پشت و بین دو کتف و بالاتر از قلب
  غدد مرتبط: تیموس
  رنگ: سبز، صورتی
  وظیفه: عشق خالص
  عضو وابسته: قلب، قفسه سینه، پوست، گردش خون، حفره شکم
  شکل: نیلوفر دوازده پر
  تأثیرات: احساس عشق درونی و ارتباط با مردم در نزدیکی قلب (به عنوان مثال: مادر، پدر، خواهر و برادر، همسر و فرزندان). مشکل تنفس یا ششها تنش را در چاکرای قلب نشان می‌دهد.

  چاکرای پنجم
  چاکرای پنجم: چاکرای گلو یا حلق
  چاکرای گلو یا حلق -ویهودها (Throat chakra- Vishuddha – Vishuddhi) که روی حلق قرار گرفته‌است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی است که علامت جاودانگی، اخلاص و الهام است. این رنگ روی بیماری‌های گرفتگی گلو و ناراحتی‌های عصبی تأثیرگذار است.
  منطقه: پائین و پشت مهره گردن، بین گودی گلو و حنجره
  غدد مرتبط: تیروئید
  رنگ: آبی کمرنگ
  عطر: گل سرخ
  وظیفه: بیان، بودن
  عضو وابسته: گردن، گلو، فک و بازوها را کنترل می‌کند و به عصبهای بازویی یا گردنی مرتبط است.
  شکل: نیلوفر شانزده پر
  تأثیرات: نشان دهنده بیان کردن و دریافت کردن است. در اینجا بیان کردن می‌تواند از طریق ارتباط برقرار کردن با چیزی که می‌خواهید یا چیزی که احساس می‌کنید باشد و همچنین می‌تواند به صورت هنری مانند نقاشی هنرمند، موسیقی یک موسیقیدان و استفاده از اشکال برای بیان درون خود باشد.

  چاکرای ششم
  چاکرای ششم: چاکرای پیشانی یا چشم سوم
  چاکرای پیشانی یا چشم سوم -آجنا دید بیرونی و درونی – است. این رنگ برای آرامش و درمان بیماری‌های ذهنی مفید است. رنگ نیلی آگاهی را بالا می‌برد و برای زنده کردن خاطرات فراموش شده مفید است.
  منطقه: بین دو ابروان، به پهنای یک بند انگشت بالای پل بینی و جلوی سر
  غدد مرتبط: هیپوفیز صنوبری
  رنگ: نیلی، بنفش
  وظیفه:دانش هستی
  عضو وابسته: صورت، چشم، گوش، بینی
  شکل: نیلوفر دو پر(۹۶ پر)
  تأثیرات: این چاکرا با درونی‌ترین قسمت وجودی انسان (به عقیده غربیهای باستان مربوط به ناخودآگاه می‌باشد) که روح نام دارد و همچنین معنویت مرتبط است. این مکانی است که محرک ما و میزانی از آگاهی که فعالیت‌ها و در واقع زندگی ما را هدایت می‌کند در آن قرار دارد.

  چاکرای هفتم
  چاکرای بالای جمجمه یا تاج سر یا ساهاسرارا (Crown chakra – Sahasrara) که در قسمت میانی بالای سر قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا بنفش است. این رنگ برای بیماری‌های ذهنی مناسب است و خواب را تنظیم می‌کند.
  منطقه: در وسط سر و مغز تاج سرقرار دارد.
  غدد مرتبط: صنوبری (کاجی شکل) و مخاطی
  رنگ: بنفش
  احساس: سرخوردگی، عدم غلبه برترس و اضطراب
  وظیفه: وجود مطلق
  عضو وابسته: مغز، مخچه
  شکل: نیلوفر هزار پر
  تأثیرات: این چاکرا به احساس یگانگی و جدایی مربوط است و ارتباط ما را با زمین و همچنین با پدرمان نشان می‌دهد. چاکرای هفتم نمایانگر ارتباط با پدر است که ارتباط ما با قدرت و همچنین در نهایت ارتباط ما را با خدا را نشان می‌دهد. وقتی کسی احساس جدایی از پدرش را تجربه کرده باشد این چاکرا را می‌بندد و احساس تنهایی و انزوا را تجربه می‌کند. مثل اینکه در پوسته‌ای قرار گرفته باشد و نتواند با اطراف خود ارتباط برقرار کند.
  هدف اصلی از درک کردن و کار با چاکراها پدید آوردن وحدت و یکپارچگی درون شماست. دانستن اینکه‌ با پاکسازی چاکرا ها می توانید کمک بیکرانی در به دست آوردن شناخت از خود داشته باشید. این امر می تواند شما را در رها شدن نیروی ذاتی تان یاری کند، و شما را توانا سازد تا در زندگی ای سرشار از فراوانی و شادی به سر برید.
  نخستین مفهوم اصلی برای درک موضوع، یکی از بنیان های فیزیک کوانتومی است شما از انرژی ساخته شده اید و به وسیله ی انرژی زنده می مانید. شما در پوست خود محصور نمی شوید، بدن شما دستگاهی همواره در حال دگرگونی است که از انرژی پیرامون تان تأثیر می‌گیرد و روی آن تأثیر می گذارد. هر چه انرژی درونی شما که ناشی از چاکراهاست مثبت تر باشد، شما انرژی مثبت بیشتری به کائنات ارسال می کنید و به همین شکل هم انرژی های بیشتری از کائنات دریافت می کنید (قانون کارما)؛ در نتیجه تغییرات مثبت شگفت آوری در زندگی تجربه می کنید. این موضوع می تواند به شما در رسیدن به خواسته و اهداف تان به وسیله قانون جذب کائنات یاری برساند. پس مثبت اندیشی درونی با چاکراها هم در ارتباط است.
  بدن فیزیکی شما بیشترین تراکم انرژی قابل مشاهده را برای چشم غیر مسلح در بر دارد. این انرژی لایه های میدان انرژی پیرامون بدن شما را به وجود می آورد که معمولا قابل مشاهده نیست، دست کم برای چشم ناآزموده. این میدان انرژی مغناطیسی، به صورت تخم مرغی شکل گرفته است که بدن را احاطه می کند و «هاله ی» شما خوانده می شود. هاله به وسیله ی انرژی چاکرا پدید می آید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا