مدیتیشن چیست؟

 • مدیتیشن چیست؟

  مدیتیشن را می‌توان به عنوان مجموعه‌ای از تکنیک‌ها تعریف کرد که هدف آن تشویق حالت افزایش آگاهی و توجه متمرکز است. مدیتیشن همچنین یک تکنیک تغییر هوشیاری است که نشان داده شده است که فواید زیادی بر بهزیستی روانشناختی دارد. 

  چند نکته کلیدی که باید در مورد مدیتیشن توجه داشته باشید:

  • مراقبه هزاران سال است که در فرهنگ های سراسر جهان انجام می شود.
  • تقریباً هر دینی، از جمله بودیسم، هندوئیسم، مسیحیت، یهودیت و اسلام، سنت استفاده از تمرین‌های مراقبه را دارد.
  • در حالی که مدیتیشن اغلب برای مقاصد مذهبی استفاده می شود، بسیاری از مردم آن را مستقل از هر گونه اعتقاد یا عمل مذهبی یا معنوی انجام می دهند.
  • مدیتیشن همچنین می تواند به عنوان یک تکنیک روان درمانی استفاده شود.
  • انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد.

  انواع مدیتیشن

  مدیتیشن می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما دو نوع اصلی وجود دارد: مراقبه متمرکز و مراقبه ذهن آگاهی: 

  • مدیتیشن متمرکز شامل تمرکز تمام توجه خود بر روی یک چیز خاص در حالی که هر چیز دیگری را در اطراف خود تنظیم می کند. هدف این است که واقعاً هر چیزی را که روی آن تمرکز می کنید تجربه کنید، خواه نفس شما باشد، یک کلمه خاص یا یک مانترا برای رسیدن به یک وضعیت بالاتر از وجود.
  • مدیتیشن ذهن آگاهی شامل کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) و درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT) است. ذهن آگاهی می تواند موضوعات مختلفی مانند افسردگی را هدف قرار دهد، به این معنی که تمرکز آن ممکن است از تمرین به تمرین متفاوت باشد. به طور کلی، این شامل حالت آگاهی و درگیر شدن در لحظه حال و باز کردن، آگاه کردن و پذیرش خود است.  

  چگونه مدیتیشن و مراقبه کنیم

  در حالی که اشکال مختلفی از مدیتیشن و روش‌های تمرین وجود دارد، یادگیری یک مدیتیشن اولیه برای مبتدیان یک مکان عالی برای شروع است:

  1. یک نقطه آرام را انتخاب کنید که عاری از حواس پرتی باشد. تلفن، تلویزیون و سایر مواردی که حواس‌تان را پرت می‌کنند خاموش کنید. اگر موسیقی آرام را انتخاب می کنید، موسیقی آرام و تکراری را انتخاب کنید.
  2. یک محدودیت زمانی تعیین کنید. اگر تازه شروع کرده اید، ممکن است بخواهید به جلسات کوتاه تری با طول حدود 5 تا 10 دقیقه پایبند باشید.
  3. به بدن خود توجه کنید و راحت باشید . تا زمانی که احساس می کنید می توانید هر بار چند دقیقه راحت بنشینید، می توانید روی زمین یا روی یک صندلی به صورت ضربدری بنشینید.
  4. روی تنفس خود تمرکز کنید . سعی کنید نفس های عمیق بکشید که شکم شما را بزرگ کند و سپس به آرامی بازدم کنید. به احساس هر نفس توجه کنید.
  5. به افکار خود توجه کنید . هدف مدیتیشن پاک کردن ذهن شما نیست – ذهن شما به ناچار سرگردان می شود. در عوض، هر زمان که متوجه شدید افکارتان در حال حرکت هستند، به آرامی توجه خود را به نفس خود برگردانید. افکار خود را قضاوت نکنید یا سعی نکنید آنها را تجزیه و تحلیل کنید. به سادگی ذهن خود را به سمت تنفس عمیق خود هدایت کنید.

  تاثیر مدیتیشن

  آگاهی اغلب به یک جریان تشبیه می شود که با عبور از روی زمین به آرامی جابجا می شود و تغییر می کند. مدیتیشن یکی از ابزارهای عمدی برای تغییر مسیر این جریان است، و به نوبه خود، تغییر نحوه درک و واکنش شما به جهان اطرافتان است.

  تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن می تواند اثرات فیزیولوژیکی و روانی داشته باشد. برخی از اثرات فیزیولوژیکی مثبت عبارتند از کاهش حالت برانگیختگی فیزیکی، کاهش تعداد تنفس، کاهش ضربان قلب، تغییر در الگوهای امواج مغزی و کاهش استرس. 

  برخی دیگر از مزایای روانشناختی، عاطفی و مرتبط با سلامتی مدیتیشن عبارتند از:

  • مدیریت بهتر علائم مربوط به اختلالات اضطرابی، افسردگی، اختلالات خواب، مشکلات درد و فشار خون بالا
  • مهارت های مدیریت استرس بهتر
  • تغییرات در جنبه های مختلف توجه و ذهن آگاهی
  • افزایش خودآگاهی
  • بهبود رفاه عاطفی
  • بهبود حافظه کاری و هوش سیال
  • بهبود ایمنی
  • همدلی بیشتر برای خود و دیگران
  • تسکین سردرد

  در حالی که متخصصان هنوز به طور کامل درک دقیقی از نحوه عملکرد مدیتیشن ندارند، تحقیقات به وضوح نشان داده است که تکنیک های مراقبه می توانند طیف وسیعی از اثرات مثبت بر سلامت کلی و رفاه روانی داشته باشند.

   

  نکاتی برای مدیتیشن

  اگر به امتحان مدیتیشن علاقه دارید، نکات و ترفندهایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا تمرین مفید مراقبه را شروع کنید.

  • آهسته شروع کن با انجام جلسات کوتاه حدود 5 تا 10 دقیقه در روز شروع کنید و سپس به تدریج به جلسات طولانی تر بروید.
  • برنامه ای تنظیم کنید . سعی کنید هر روز در زمان مشخصی مدیتیشن کنید – مثلاً برای چند دقیقه اول صبح.
  • راحت باش نشستن به صورت ضربدری روی زمین یکی از گزینه هاست، اما راحتی کلید اصلی است. شما باید در وضعیتی باشید که بتوانید چند دقیقه بدون ناراحتی، سفت شدن یا بی قراری بنشینید.
  • روی آنچه احساس می کنید تمرکز کنید . به طور طبیعی نفس بکشید و به احساسات و احساساتی که هنگام دم و بازدم تجربه می کنید توجه کنید.
  • سعی نکنید احساسات را سرکوب کنید . در حین مدیتیشن، ذهن شما مجبور به سرگردانی است – و گاهی اوقات این می تواند منجر به افکار و احساسات شود و ناراحت کننده یا حتی ناراحت کننده باشد. هدف پاک کردن ذهنتان از چنین افکاری نیست. در عوض، این افکار را بدون قضاوت در مورد آنها بپذیرید و سپس به آرامی تمرکز خود را به سمت تنفس خود هدایت کنید.

  دام های بالقوه

  مدیتیشن می تواند طیف گسترده ای از فواید داشته باشد، اما برخی از دام های بالقوه نیز وجود دارد که باید مراقب آنها بود. همانطور که در حال شروع یک عادت مدیتیشن جدید هستید، انتظار خیلی سریع خیلی آسان است. واقعیت این است که ایجاد عادتی که می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت و تندرستی شما داشته باشد به زمان و تمرین نیاز دارد.

  انتظار نداشته باشید مدیتیشن تمام مشکلات شما را حل کند. در عوض، آن را به عنوان بخشی از روال خودمراقبتی خود در نظر بگیرید که به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید و استرس کمتری داشته باشید.

  همچنین مهم است که بدانیم مدیتیشن بدون خطر نیست. یک مطالعه نشان داد که مدیتیشن ممکن است منجر به احساسات و افکار نگران‌کننده‌ای می‌شود که مدیریت آن‌ها دشوار است. این مطالعه همچنین نشان داد که مدیتیشن ممکن است علائم برخی از شرایط سلامت روان از جمله اضطراب و افسردگی را بدتر کند برای همین پیشنهاد میکنیم از مدیتیشن و مراقبه های اساتید معتبر استفاده نمایید.

  برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند که مدیتیشن ممکن است حالت‌های روان پریشی را تحریک یا تشدید کند، بنابراین مراقبه ممکن است برای افرادی که شرایطی مانند اسکیزوفرنی دارند توصیه نشود. 

  تاریخچه مدیتیشن

  در حالی که مدیتیشن اخیراً در ایالات متحده محبوبیت یافته است، این تمرین در واقع به هزاران سال قبل برمی گردد. این عمل با سنت های مذهبی، به ویژه بودیسم، مرتبط بوده است. مدیتیشن در سراسر آسیا مورد استفاده قرار گرفت اما سرانجام در قرن بیستم راه خود را به سایر نقاط جهان باز کرد. در دهه های 1960 و 1970 در غرب به شهرت رسید و اغلب با فرهنگ هیپی همراه بود.

  در طول چند دهه گذشته، مدیتیشن در روش‌های درمانی مختلف از جمله کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی گنجانده شده است، رویکردی که شامل ذهن‌آگاهی و مدیتیشن برای کمک به افراد برای مقابله با استرس، افسردگی، اضطراب و سایر شرایط سلامت روان است.

  بری استفاده از مدیتیشن میتوانید از روش های دکتر گیلکی در دوره های همزمانی جادویی و مهندسی ذهن استفاده نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا