فضیلت و خواص سوره مطففین

 • خداوند به او شرابی از باده سر به مهر، می نوشاند.(1)امام صادق علیه السلام نیز فرمودند: هر کس در نمازهای واجب خود سوره مطففین را قرائت نماید خداوند امنیت از اتش را به او عطا می کند به گونه ای که نه تو آتش را می بیند و نه آتش او را. در روز قیامت بر روی پل جهنم عبور نمی کند و از او محاسبه نمی شود.(2)

  آثار وبرکات سوره

  1) برای حفظ موجودی انبارها

  از رسول خدا صلی الله علیه واله و سلم نقل شده است: اگر این سوره را بر مخزن و انباری بخوانند از هر گونه خطر و افتی حفظ می شود. (3)امام صادق علیه السلام نیز فرمودند: سوره مطففین را بر هر چیزی بخوانند از شر و آفت حشرات روی زمین نگاه داشته می شود.(4)

  ترجمه ی آیات:

  به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

  واى بر كم‏فروشان! (۱)آنان كه وقتى براى خود پیمانه مى‏كنند، حق خود را بطور كامل مى‏گیرند; (۲)اما هنگامى كه مى‏خواهند براى دیگران پیمانه یا وزن كنند، كم مى‏گذارند! (۳)آیا آنها گمان نمى‏كنند كه برانگیخته مى‏شوند، (۴)در روزى بزرگ; (۵)روزى كه مردم در پیشگاه پروردگار جهانیان مى‏ایستند. (۶)

  چنین نیست كه آنها (درباره قیامت) مى‏پندارند، به یقین نامه اعمال بدكاران در «سجین‏» است! (۷)تو چه مى‏دانى «سجین‏» چیست؟ (۸)نامه‏اى است رقم زده شده و سرنوشتى است حتمى! (۹)واى در آن روز بر تكذیب‏كنندگان! (۱۰)همانها كه روز جزا را انكار مى‏كنند. (۱۱)تنها كسى آن را انكار مى‏كند كه متجاوز و گنهكار است! (۱۲)

  (همان كسى كه) وقتى آیات ما بر او خوانده مى‏شود مى‏گوید: «این افسانه‏هاى پیشینیان است! (۱۳)چنین نیست كه آنها مى‏پندارند، بلكه اعمالشان چون زنگارى بر دلهایشان نشسته است! (۱۴)چنین نیست كه مى‏پندارند، بلكه آنها در آن روز از پروردگارشان محجوبند! (۱۵)سپس آنها به یقین وارد دوزخ مى‏شوند! (۱۶)

  بعد به آنها گفته مى‏شود: «این همان چیزى است كه آن را انكار مى‏كردید!» (۱۷)چنان نیست كه آنها (درباره معاد) مى‏پندارند، بلكه نامه اعمال نیكان در «علیین‏» است! (۱۸)و تو چه مى‏دانى «علیین‏» چیست! (۱۹)نامه‏اى است رقم‏خورده و سرنوشتى است قطعى، (۲۰)كه مقربان شاهد آنند! (۲۱)مسلما نیكان در انواع نعمت‏اند: (۲۲)

  بر تختهاى زیباى بهشتى تكیه كرده و (به زیباییهاى بهشت) مى‏نگرند! (۲۳)در چهره‏هایشان طراوت و نشاط نعمت را مى‏بینى و مى‏شناسى! (۲۴)آنها از شراب (طهور) زلال دست‏نخورده و سربسته‏اى سیراب مى‏شوند! (۲۵)مهرى كه بر آن نهاده شده از مشك است; و در این نعمتهاى بهشتى راغبان باید بر یكدیگر پیشى گیرند! (۲۶)

  این شراب (طهور) آمیخته با «تسنیم‏» است، (۲۷)همان چشمه‏اى كه مقربان از آن مى‏نوشند. (۲۸)بدكاران (در دنیا) پیوسته به مؤمنان مى‏خندیدند، (۲۹)و هنگامى كه از كنارشان مى‏گذشتند آنان را با اشاره تمسخر مى‏كردند، (۳۰)و چون به سوى خانواده خود بازمى‏گشتند مسرور و خندان بودند، (۳۱)

  و هنگامى كه آنها را مى‏دیدند مى‏گفتند: «اینها گمراهانند!» (۳۲)در حالى كه هرگز مامور مراقبت و متكفل آنان ( مؤمنان) نبودند! (۳۳)ولى امروز مؤمنان به كفار مى‏خندند، (۳۴)در حالى كه بر تختهاى آراسته بهشتى نشسته و (به سرنوشت شوم آنها) مى‏نگرند! (۳۵)آیا (با این حال) كافران پاداش اعمال خود را گرفتند؟! (۳۶)

   

  گردآوری: شفاگران

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا