فضیلت و خواص سوره مدثر

 •  

  رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم در فضیلت این سوره فرمودند: هر که سوره مدثر را قرائت نماید ده برابر کسانی که رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم را در مکه تصدیق یا تکذیب کردند حسنه عطا می شود.(2)در روایتی از امام باقر علیه السلام نقل شده است: کسی که در نمازهای واجبش سوره مدثر را قرائت نماید بر خداوند واجب است او را با پیامبر اکرم همراه و هم درجه قرار دهد و در زندگی دنیایی شقاوت و بدبختی به او نمی رسد.(3)

  آثار و برکات سوره

  1) توفیق حفظ قرآن

  در سختی از امام صادق علیه السلام روایت شده است: کسی که بر قرائت این سوره مداومت ورزد اگر خواستار حفظ قرآن باشد به حفظ آن توفیق می یابد و اگر بیشتر از آن بخواهد خداوند به او اعطا می کند.(4)

  ترجمه ی آیات:

  به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

  اى جامه خواب به خود پیچیده (و در بستر آرمیده)! (۱)برخیز و انذار كن (و عالمیان را بیم ده)، (۲)و پروردگارت را بزرگ بشمار، (۳)و لباست را پاك كن، (۴)و از پلیدى دورى كن، (۵)و منت مگذار و فزونى مطلب، (۶)و بخاطر پروردگارت شكیبایى كن! (۷)هنگامى كه در «صور» دمیده شود، (۸)آن روز، روز سختى است، (۹)

  و براى كافران آسان نیست! (۱۰)مرا با كسى كه او را خود به تنهایى آفریده‏ام واگذار! (۱۱)همان كسى كه براى او مال گسترده‏اى قرار دادم، (۱۲)و فرزندانى كه همواره نزد او (و در خدمت او) هستند، (۱۳)و وسایل زندگى را از هر نظر براى وى فراهم ساختم! (۱۴)باز هم طمع دارد كه بر او بیفزایم! (۱۵)هرگز چنین نخواهد شد; چرا كه او نسبت به آیات ما دشمنى مى‏ورزد! (۱۶)

  و بزودى او را مجبور مى‏كنم كه از قله زندگى بالا رود (سپس او را به زیر مى‏افكنم)! (۱۷)او (براى مبارزه با قرآن) اندیشه كرد و مطلب را آماده ساخت! (۱۸)مرگ بر او باد! چگونه (براى مبارزه با حق) مطلب را آماده كرد! (۱۹)باز هم مرگ بر او، چگونه مطلب (و نقشه شیطانى خود را) آماده نمود! (۲۰)سپس نگاهى افكند، (۲۱)بعد چهره درهم كشید و عجولانه دست به كار شد; (۲۲)سپس پشت (به حق) كرد و تكبر ورزید، (۲۳)

  و سرانجام گفت: «این (قرآن) چیزى جز افسون و سحرى همچون سحرهاى پیشینیان نیست! (۲۴)این فقط سخن انسان است (نه گفتار خدا)!» (۲۵)(اما) بزودى او را وارد سقر ( دوزخ) مى‏كنم! (۲۶)و تو نمى‏دانى «سقر» چیست! (۲۷)(آتشى است كه) نه چیزى را باقى مى‏گذارد و نه چیزى را رها مى‏سازد! (۲۸)پوست تن را بكلى دگرگون مى‏كند! (۲۹)نوزده نفر (از فرشتگان عذاب) بر آن گمارده شده‏اند! (۳۰)

  ماموران دوزخ را فقط فرشتگان (عذاب) قرار دادیم، و تعداد آنها را جز براى آزمایش كافران معین نكردیم تا اهل كتاب ( یهود و نصارى) یقین پیدا كنند و بر ایمان مؤمنان بیفزاید، و اهل كتاب و مؤمنان (در حقانیت این كتاب آسمانى) تردید به خود راه ندهند، و بیماردلان و كافران بگویند: «خدا از این توصیف چه منظورى دارد؟!» (آرى) این گونه خداوند هر كس را بخواهد گمراه مى‏سازد و هر كس را بخواهد هدایت مى‏كند! و لشكریان پروردگارت را جز او كسى نمى‏داند، و این جز هشدار و تذكرى براى انسانها نیست! (۳۱)

  اینچنین نیست كه آنها تصور مى‏كنند سوگند به ماه، (۳۲)و به شب، هنگامى كه (دامن برچیند و) پشت كند، (۳۳)و به صبح هنگامى كه چهره بگشاید، (۳۴)كه آن (حوادث هولناك قیامت) از مسائل مهم است! (۳۵)هشدار و انذارى است براى همه انسانها، (۳۶)براى كسانى از شما كه مى‏خواهند پیش افتند یا عقب بمانند ( بسوى هدایت و نیكى پیش روند یا نروند)! (۳۷)

  (آرى) هر كس در گرو اعمال خویش است، (۳۸)مگر «اصحاب یمین‏» (كه نامه اعمالشان را به نشانه ایمان و تقوایشان به دست راستشان مى‏دهند)! (۳۹)آنها در باغهاى بهشتند، و سوال مى‏كنند… (۴۰)از مجرمان: (۴۱)چه چیز شما را به دوزخ وارد ساخت؟!» (۴۲)مى‏گویند: «ما از نمازگزاران نبودیم، (۴۳)و اطعام مستمند نمى‏كردیم، (۴۴)

  و پیوسته با اهل باطل همنشین و همصدا بودیم، (۴۵)و همواره روز جزا را انكار مى‏كردیم، (۴۶)تا زمانى كه مرگ ما فرا رسید!» (۴۷)از این رو شفاعت شفاعت‏كنندگان به حال آنها سودى نمى‏بخشد. (۴۸)چرا آنها از تذكر روى گردانند؟! (۴۹)گویى گورخرانى رمیده‏اند، (۵۰)كه از (مقابل) شیرى فرار كرده‏اند! (۵۱)

  بلكه هر كدام از آنها انتظار دارد نامه جداگانه‏اى (از سوى خدا) براى او فرستاده شود! (۵۲)چنین نیست كه آنان مى‏گویند، بلكه آنها از آخرت نمى‏ترسند! (۵۳)چنین نیست كه آنها مى‏گویند، آن (قرآن) یك تذكر و یادآورى است! (۵۴)هر كس بخواهد از آن پند مى‏گیرد; (۵۵)و هیچ كس پند نمى‏گیرد مگر اینكه خدا بخواهد; او اهل تقوا و اهل آمرزش است! (۵۶)

    

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  اسکرول به بالا