فضیلت و خواص سوره فجر

 • زیرا این سوره ، سوره امام حسین علیه السلام است. هر کس این سوره را قرائت نماید در روز قیامت در درجه امام حسن علیه السلام و همراه ایشان خواهد بود.(1)ابو اسامه می گوید: من در مجلسی که امام صادق علیه السلام این حدیث را فرمود حاضر بودم از ایشان پرسیدم: چگونه این سوره مخصوص امام حسین علیه السلامشد؟

   

  فرمود: آیا این آیه را نشنیده ای: یا ایتها النفس المطمئنة ارجعی الی… منظور از نفس مطمئنه امام حسین علیه السلام است.(2)در حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نقل شده است: هر کس سوره فجر را را در دهه اول ماه ذی الحجه قرائت نماید گناهانش بخشیده می شود و اگر در غیر این ایام خوانده شود مایه نورانیت او در قیامت می گردد. (3)

  آثار و برکات سوره

  1) فرزند دار شدن

  هر کس ان را بنویسد و با خود همراه داشته باشد و با همسر خود همبستر شود خداوند فرزندی را که نور چشم او باشد به او عطا می کند.(4)آورده اند که 11 بار خواندن سوره فجر پیش ار انعقاد نطفه برای پسر دار شدن مفید است.(5)

  2) در پناه خدا قرار گرفتن

  امام صادق علیه السلام فرموده اند: هر کس هنگام طلوع فجر سوره فجر را بخواند تا فجر روز بعد در امان خدا خواهد بود.(6)

   

  ترجمه ی آیات

  به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

  به سپیده دم سوگند، (۱)و به شبهاى دهگانه، (۲)و به زوج و فرد، (۳)و به شب، هنگامى كه (به سوى روشنایى روز) حركت مى‏كند سوگند (كه پروردگارت در كمین ظالمان است)! (۴)آیا در آنچه گفته شد، سوگند مهمى براى صاحبان خرد نیست؟! (۵)آیا ندیدى پروردگارت با قوم «عاد» چه كرد؟! (۶)

   

  و با آن شهر «ارم‏» باعظمت، (۷)همان شهرى كه مانندش در شهرها آفریده نشده بود! (۸)و قوم «ثمود» كه صخره‏هاى عظیم را از (كنار) دره مى‏بریدند (و از آن خانه و كاخ مى‏ساختند)! (۹)و فرعونى كه قدرتمند و شكنجه‏گر بود، (۱۰)همان اقوامى كه در شهرها طغیان كردند، (۱۱)

  و فساد فراوان در آنها به بار آوردند; (۱۲)به همین سبب خداوند تازیانه عذاب را بر آنان فرو ریخت! (۱۳)به یقین پروردگار تو در كمینگاه (ستمگران) است! (۱۴)اما انسان هنگامى كه پروردگارش او را براى آزمایش، اكرام مى‏كند و نعمت مى‏بخشد (مغرور مى‏شود و) مى‏گوید: «پروردگارم مرا گرامى داشته است!» (۱۵)

  و اما هنگامى كه براى امتحان، روزیش را بر او تنگ مى‏گیرد (مایوس مى‏شود و) مى‏گوید: س‏خ‏للّهپروردگارم مرا خوار كرده است!» (۱۶)چنان نیست كه شما مى‏پندارید; شما یتیمان را گرامى نمى‏دارید، (۱۷)و یكدیگر را بر اطعام مستمندان تشویق نمى‏كنید، (۱۸)و میراث را (از راه مشروع و نامشروع) جمع كرده مى‏خورید، (۱۹)

  و مال و ثروت را بسیار دوست دارید (و بخاطر آن گناهان زیادى مرتكب مى‏شوید)! (۲۰)چنان نیست كه آنها مى‏پندارند! در آن هنگام كه زمین سخت در هم كوبیده شود، (۲۱)و فرمان پروردگارت فرا رسد و فرشتگان صف در صف حاضر شوند، (۲۲)و در آن روز جهنم را حاضر مى‏كنند; (آرى) در آن روز انسان متذكر مى‏شود; اما این تذكر چه سودى براى او دارد؟! (۲۳)

  مى‏گوید: «اى كاش براى (این) زندگیم چیزى از پیش فرستاده بودم!» (۲۴)در آن روز هیچ كس همانند او ( خدا) عذاب نمى‏كند، (۲۵)و هیچ كس همچون او كسى را به بند نمى‏كشد! (۲۶)تو اى روح آرام‏یافته! (۲۷)به سوى پروردگارت بازگرد در حالى كه هم تو از او خشنودى و هم او از تو خشنود است، (۲۸)پس در سلك بندگانم درآى، (۲۹)و در بهشتم وارد شو! (۳۰) 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا