فضیلت و خواص سوره عادیات

دسته بندی :دعا و نیایش, مذهبی 1811

اجر و پاداشی ده برابر کسانی که در اییام حج در مزدلفه بیتوته کرده اند نصیب او خواهد شد.(۱)هم چنین فرموده اند: هر کس سوره عادیات را بخواند و همواره بر قرائت آن مداومت ورزد در روز قیامت با امیرالمؤمنین علیه السلام محشور می گردد و از دوستان و همراهان او خواهد بود.(۲)ایشان در کلامی دیگر فرموده اند:

 

ثواب قرائت سوره عادیات، برابر ثواب قرائت نصف قران است.(۳)در فضیلت این سوره همین بس که در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام نازل شده است و خداوند در آن به پیروزی ایشان در جنگ خبر داده بود.(۴)امام صادق علیه السلام در زیارت امیرالمومنین می فرمایند: «السلام علیک یا من نزلت فی فضله سوره العادیات».(۵)

آثار وبرکات سوره

۱) ادای دین و بدهکاری

امام صادق علیه السلام می فرمایند: هر کس در قرائت سوره عادیات مداومت ورزد خداوند بدهکاری او را از جایی که فکرش را نمی کند ادا می کند.(۶)

۲) جهت وسعت رزق ورهایی از قرض و گرسنگی یا تشنگی

هر که از درد و گرسنگی و تشنگی و قرض بخواهد رها شود به عدد نام امیرالمؤمنین علی علیه السلام ۱۱۰ بار این سوره را بخواند بسیار نافع است. و نیز به جهت وسعت رزق و روزی همراه خود داشته باشد. (۷)

۳) برای درد کبد

آورده اند که برای درد کبد سوره عادیات را در ظرف چینی نو نوشته شود و سپس با آب باران بشویند و اندکی شکر به آن اضافه شود و بیمار سه روز متوالی از آن بنوشد.(۸)

ترجمه ی آیات:

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

سوگند به اسبان دونده (مجاهدان) در حالى كه نفس‏زنان به پیش مى‏رفتند، (۱)و سوگند به افروزندگان جرقه آتش (در برخورد سمهایشان با سنگهاى بیابان)، (۲)و سوگند به هجوم آوران سپیده دم (۳)كه گرد و غبار به هر سو پراكندند، (۴)و (ناگهان) در میان دشمن ظاهر شدند، (۵)

كه انسان در برابر نعمتهاى پروردگارش بسیار ناسپاس و بخیل است; (۶)و او خود (نیز) بر این معنى گواه است! (۷)و او علاقه شدید به مال دارد! (۸)آیا نمی ‏داند در آن روز كه تمام كسانى كه در قبرها هستند برانگیخته می ‏شوند، (۹)و آنچه در درون سینه‏ هاست آشكار می ‏گردد، (۱۰)در آن روز پروردگارشان از آنها كاملا باخبر است! (۱۱)

 

مطالب مرتبط:

لینک کوتاه: