فضیلت و خواص سوره ضحی

 • چیزی در حضورش نیست مگر اینکه به نفع او شهادت می دهند حتی مو و پوست و گوشت و استخوانش. خداوند پس از این شهادت ها می گوید: «شهادت شما را برای این بنده ام پذیرفتم. او را به بهشت ببرید تا هر چه که دوست دارد به او اعطا شود. گوارایش باد.»(1)رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند: هر کس سوره ضحی را قرائت نماید

   

  از جمله ی کسانی که خداوند از او راضی است و رسول خدا از او شفاعت می کند و به تعداد همه یتیم ها و مستمندان ، خداوند ده حسنه به او اعطا می کند.(2)همچنین ایشان فرموده اند: هر کس در شب بیست و سوم ماه رجب دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت پس از حمد 5 مرتبه

   

  سوره «ضحی» را بخواند خداوند به تعداد حروف این سوره و به تعداد کافران در بهشت به او درجه می دهد.همچنین ثواب هفتاد حج و ثواب کسانی که در هزار تشییع جنازه شرکت کرده و کسی که هزار مریض را عیادت کرده و ثواب کسی که هزار حاجت مسلمانان را برآورده کرده به او داده می شود.(3)

  آثار و برکات سوره

  1) برای بیاد آوردن امر فراموش شده

  اگر سوره «ضحی» را برای یک امر فراموش شده بخواند به یاد می اورد. (4)

  2) بازگشت غائب

  اگر سوره ضحی را به اسم کسی که غائب یا گم شده است خوانده شود مسافر و گمشده سالم به خانه و خانواده اش باز می گردد…(5)گفته اند: هر گاه بخواهی غایبی را حاضر کنی سوره ضحی را 11 بار بخوان.(6)

  ختم مجرب

  هر کس 40 بار این سوره را بلافاصله و بدون تکلم و رو به قبله و با طهارت، در روز ها یا شب های مبارک مثلا شب جمعه بخواند به هر نیتی که باشد حاجتش برآورده شود (7)

  ترجمه ی آیات:

  به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

  قسم به روز در آن هنگام كه آفتاب برآید (و همه جا را فراگیرد)، (۱)و سوگند به شب در آن هنگام كه آرام گیرد، (۲)كه خداوند هرگز تو را وانگذاشته و مورد خشم قرار نداده است! (۳)و مسلما آخرت براى تو از دنیا بهتر است! (۴)و بزودى پروردگارت آنقدر به تو عطا خواهد كرد كه خشنود شوى! (۵)آیا او تو را یتیم نیافت و پناه داد؟! (۶)و تو را گمشده یافت و هدایت كرد، (۷)و تو را فقیر یافت و بى‏نیاز نمود، (۸)حال كه چنین است یتیم را تحقیر مكن، (۹)و سوال‏كننده را از خود مران، (۱۰)و نعمتهاى پروردگارت را بازگو كن! (۱۱) 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا