فضیلت و خواص سوره دخان

دسته بندی :دعا و نیایش, مذهبی 701

هر کس سوره دخان را در شب ها قرائت کند، خداوند گناهان گذشته اش را می آمرزد(۱)در روایت دیگری آمده است: هر کس در شب جمعه سوره دخان را قرائت کند بخشیده خواهد شد.(۲)همچنین از ایشان روایت شده که فرمودند: هر کس در شب یا روز جمعه سوره دخان را قرائت کند خداوند خانه ای در بهشت برای او بنا می کند.

 

و کسی که در شب جمعه سوره دخان را قرائت می کند در حال صبح می کند که خداوند او را آمرزیده است و او را با حورالعین تزویج خواهد کرد(۳)امام باقر علیه السلام فرمودند: هر کس سوره دخان را در نمازهای واجب و نافله های خود بخواند خداوند وی را در روز قیامت در زمره ایمنان برانگیزاند و در سایه عرش خود جای دهد و حسابش را آسان کند و نامه عملش را به دست راستش دهد.(۴)

آثار و برکات سوره

۱) امان یافتن از شر جن

چون سوره دخان را بنویسی و بر طفل ببندی از شر جن و گزنده ها ایمن شود.(۵)

۲) جهت شکوه و هیبت نزد مردم

هر کس این سوره را بنویسد و با خود همراه داشته باشد در چشم مردم با هیبت باشد و هر کس آن را بشوید و از آن آب بنوشد از شر سخن چین در امان خواهد بود(۶)

۳) برآورده شدن حاجت

از امام صادق علیه السلام نقل شده: هر که ۷۰ بار جهت مهمات این سوره را بخواند حاجتش روا گردد و نیز هر که این سوره را بنویسد و با خود دارد خلایق او را دوست دارند(۷)

۴) خلاصی از وسوسه های شیطانی

از پیامبر اکرم نقل شده است: اگر سوره دخان را بنویسد و به همراه داشته باشد از مکر و حیله های شیطان در امن است و اگر این نوشته را شب هنگام زیر سر خود بگذارد در خواب رویاهای شیرین و خوش می بیند و از اضطراب شبانه خلاص می شود…(۸)

۵) برطرف شدن درد سر

اگر این سوره را بنویسند و آب آن را بر کسی که درد سر دارد بنوشانند خوب می شود…(۹)

۶) جهت زیاد شدن سود و مال

اگر تاجر ها و کاسب ها نوشته این سوره را در محل کسب خود قرار دهند سود فراوان خواهند کرد و صاحب مال زیاد خواهند شد(۱۰)

ترجمه از ۱ تا ۳۰:

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

حم (۱)سوگند به این كتاب روشنگر، (۲)كه ما آن را در شبى پر بركت نازل كردیم; ما همواره انذاركننده بوده‏ایم! (۳)در آن شب هر امرى بر اساس حكمت (الهى) تدبیر و جدا مى‏گردد. (۴)(آرى، نزول قرآن) فرمانى بود از سوى ما; ما (محمد (ص) را) فرستادیم! (۵)اینها همه بخاطر رحمتى است از سوى پروردگارت، كه شنونده و داناست! (۶)(همان) پروردگار آسمانها و زمین و آنچه در میان آنهاست، اگر اهل یقین هستید! (۷)

 

هیچ معبودى جز او نیست;زنده مى‏كند و مى‏میراند; او پروردگار شما و پروردگار پدران نخستین شماست! (۸)ولى آنها در شكند و (با حقایق) بازى مى‏كنند. (۹)پس منتظر روزى باش كه آسمان دود آشكارى پدید آورد… (۱۰)كه همه مردم را فرامى‏گیرد; این عذاب دردناكى است! (۱۱)(مى‏گویند:) پروردگارا! عذاب را از ما برطرف كن كه ایمان مى‏آوریم. (۱۲)چگونه: و از كجا متذكر مى‏شوند با اینكه رسول روشنگر (با معجزات و منطق روشن) به سراغشان آمد! (۱۳)

سپس از او روى گردان شدند و گفتند: «او تعلیم یافته‏اى دیوانه است!» (۱۴)ما عذاب را كمى برطرف مى‏سازیم، ولى باز به كارهاى خود بازمى‏گردید! (۱۵)(ما از آنها انتقام مى‏گیریم) در آن روز كه آنها را با قدرت خواهیم گرفت; آرى ما انتقام گیرنده‏ایم! (۱۶)ما پیش از اینها قوم فرعون را آزمودیم و رسول بزرگوارى به سراغشان آمد، (۱۷)

(و به آنان گفت: امور) بندگان خدا را به من واگذارید كه من فرستاده امینى براى شما هستم! (۱۸)و در برابر خداوند تكبر نورزید كه من براى شما دلیل روشنى آورده‏ام! (۱۹)و من به پروردگار خود و پروردگار شما پناه مى‏برم از اینكه مرا متهم كنید! (۲۰)و اگر به من ایمان نمى‏آورید، از من كناره‏گیرى كنید (و مانع ایمان آوردن مردم نشوید)! (۲۱)

(آنها هیچ یك از این پندها را نپذیرفتند، و موسى) به پیشگاه پروردگارش عرضه داشت: اینها قومى مجرمند! (۲۲)(به او دستور داده شد:) بندگان مرا شبانه حركت ده كه شما تعقیب مى‏شوید! (۲۳)(هنگامى كه از دریا گذشتید) دریا را آرام و گشاده بگذار (و بگذر) كه آنها لشكرى غرق‏شده خواهند بود! (۲۴)(سرانجام همگى نابود شدند و) چه بسیار باغها و چشمه‏ها كه از خود به جاى گذاشتند، (۲۵)

و زراعتهاو قصرهاى زیبا و گرانقیمت، (۲۶)و نعمتهاى فراوان دیگر كه در آن (غرق) بودند! (۲۷)اینچنین بود ماجراى آنان! و ما (اموال و حكومت) اینها را میراث براى اقوام دیگرى قرار دادیم! (۲۸)نه آسمان بر آنان گریست و نه زمین، و نه به آنها مهلتى داده شد! (۲۹)ما بنى اسرائیل را از عذاب ذلت‏بار رهایى بخشیدیم; (۳۰) 

مطالب مرتبط:

لینک کوتاه: