فضیلت و خواص سوره بلد

 • در دنیا به صالح بودن معروف می شود و در آخرت به اینکه نزد خداوند جایگاهی ویژه دارد شهرت می یابد و در روز قیامت از همراهان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم و شهیدان و صالحان خواهد بود. (1)رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نیز فرموده اند: هر کس سوره بلد را قرائت نماید خداوند او را از غضب خود در روز قیامت ایمن می دارد. و از گردنه های سخت سفر آخرت نجات می یابد…(2)

  آثار و برکات سوره

  1) ایمنی نوزاد

  هر کس این سوره را بنویسد و بر طفل یا نوزادی که تازه به دنیا آمده بیاویزد از چیزهایی که کودکان به آن دچار می شوند ایمنی می یابد. و از گریه زیاد بچه ها نجات می بخشد.(3)

  2) درمان بیماری های تنفسی

  امام صادق علیه السلام می فرمایند: … و اگر آب نوشته سوره بلد را استنشاق کند و با بینی بالا بکشد دردهای مجرای تنفسی را بهبود می بخشد.(4)

  ترجمه ی آیات:

  به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

  قسم به این شهر مقدس ( مكه)، (۱)شهرى كه تو در آن ساكنى، (۲)و قسم به پدر و فرزندش ( ابراهیم خلیل و فرزندش اسماعیل ذبیح)، (۳)كه ما انسان را در رنج آفریدیم (و زندگى او پر از رنجهاست)! (۴)آیا او گمان مى‏كند كه هیچ كس نمى‏تواند بر او دست یابد؟! (۵)مى‏گوید: «مال زیادى را (در كارهاى خیر) نابود كرده‏ام!» (۶)آیا (انسان) گمان مى‏كند هیچ كس او را ندیده (كه عمل خیرى انجام نداده) است؟! (۷)

  آیا براى او دو چشم قرار ندادیم، (۸)و یك زبان و دو لب؟! (۹)و او را به راه خیر و شر هدایت كردیم! (۱۰)ولى او از آن گردنه مهم نگذشت! (۱۱)و تو نمى‏دانى آن گردنه چیست! (۱۲)آزادكردن برده‏اى، (۱۳)یا غذا دادن در روز گرسنگى… (۱۴)یتیمى از خویشاوندان، (۱۵)یا مستمندى خاك‏نشین را، (۱۶)

  سپس از كسانى باشد كه ایمان آورده و یكدیگر را به شكیبایى و رحمت توصیه مى‏كنند! (۱۷)آنها «اصحاب الیمین‏»اند (كه نامه اعمالشان را به دست راستشان مى‏دهند)! (۱۸)و كسانى كه آیات ما را انكار كرده‏اند افرادى شومند (كه نامه اعمالشان به دست چپشان داده مى‏شود). (۱۹)بر آنها آتشى است فروبسته (كه راه فرارى از آن نیست)! (۲۰)

   

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  اسکرول به بالا