فضیلت و خواص سوره انشقاق

 • خداوند از اینکه در روز قیامت نامه اعمالش از پشت سرش به او داده شود او را نگه می دارد.(1)امام صادق علیه السلام نیز فرمودند: هر کس سوره انشقاق را قرائت نماید و ان را د رنمازهای واجب و مستحب خود مداوم بخواند خداون حاجت هایش را برآورده می سازد و چیزی بین او و خداوند فاصله نمی اندازد و در روز محاسبه مردم از نگاه و عنایت خداوند برخوردار می شود.(2)

  آثار و برکات سوره

  1) آمرزش گناهان

  رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمودند: هر کس در شب چهارشنبه چهار رکعت نماز بخواند –دو نماز دو رکعتی- و در هر رکعت بعد از حمد سوره «انشقاق» را قرائت نماید.از گناهانش چنان خارج می شود مانند روز ولادتش و خداوند برای او به ازای هر حروف قرآن که می خواند عبادت یک سال را می نویسد.(3)

  2) آسان شدن زایمان

  رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: اگر سوره انشقاق را برای زنی که زایمانش سخت شده بنویسند و بر او بیاویزند یا برای او بخوانند به زودی فارغ می شود.(4)امام صادق علیه السلام نیز فرمودند: سوره انشقاق را برای زنی که درد زایمان گرفته بنویسند و بر او آویزان کنند به زودی زایمان می کند ولی انجام دهنده این عمل باید پس از زایمان به سرعت این سوره را از ایشان بردارد. همچنین اگر این سوره را بر حیوان بیاویزند آن را از همه آفات نگه می دارد و اگر بر دیوار منزل نوشته شود از شرور و آفات دور نگه می دارد.(5)

  ترجمه آیات:

  به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

  در آن هنگام كه آسمان ( كرات آسمانى) شكافته شود، (۱)و تسلیم فرمان پروردگارش شود -و سزاوار است چنین باشد- (۲)و در آن هنگام كه زمین گسترده شود، (۳)و آنچه در درون دارد بیرون افكنده و خالى شود، (۴)و تسلیم فرمان پروردگارش گردد -و شایسته است كه چنین باشد- (۵)اى انسان! تو با تلاش و رنج بسوى پروردگارت مى‏روى و او را ملاقات خواهى كرد! (۶)پس كسى كه نامه اعمالش به دست راستش داده شود، (۷)بزودى حساب آسانى براى او مى‏شود، (۸)

  و خوشحال به اهل و خانواده‏اش بازمى‏گردد. (۹)و اما كسى كه نامه اعمالش به پشت سرش داده شود، (۱۰)بزودى فریاد مى‏زند واى بر من كه هلاك شدم! (۱۱)و در شعله‏هاى سوزان آتش مى‏سوزد. (۱۲)چرا كه او در میان خانواده‏اش پیوسته (از كفر و گناه خود) مسرور بود! (۱۳)او گمان مى‏كرد هرگز بازگشت نمى‏كند! (۱۴)

  آرى، پروردگارش نسبت به او بینا بود (و اعمالش را براى حساب ثبت كرد)! (۱۵)سوگند به شفق، (۱۶)و سوگند به شب و آنچه را جمع‏آورى مى‏كند، (۱۷)و سوگند به ماه آنگاه كه بدر كامل مى‏شود، (۱۸)كه همه شما پیوسته از حالى به حال دیگر منتقل مى‏شوید (تا به كمال برسید). (۱۹)پس چرا آنان ایمان نمى‏آورند؟! (۲۰)

  و هنگامى كه قرآن بر آنها خوانده مى‏شود سجده نمى‏كنند؟! (۲۱)بلكه كافران پیوسته آیات الهى را انكار مى‏كنند! (۲۲)و خداوند آنچه را در دل پنهان مى‏دارند بخوبى مى‏داند! (۲۳)پس آنها را به عذابى دردناك بشارت ده! (۲۴)مگر كسانى كه ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏اند، كه براى آنان پاداشى است قطع ‏نشدنى! (۲۵)

   

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۴ رای
  اسکرول به بالا