فضیلت وخواص سوره صافات

 • خداوند به تعداد همه جنیان و شیطان ها به او ده حسنه عنایت می کند و شیطان ها را از او دور می کند و از شرک مبرّی شده و دو فرشته حافظ او، در روز قیامت به سود او شهادت می دهند که به پیامبران الهی ایمان دارد(1)از امام صادق علیه السلام نیز روایت شده: هر که سوره صافات را در هر روز جمعه قرائت نماید،

   

  همواره در حفظ و امان الهی بوده و آفت ها و بلاها در زندگی دنیایی، از او دفع می شود. روزی فراوانی از جانب خداوند به او داده می شود و از سوی شیطان و حاکمان ستمگر، آسیبی به مال و فرزندان و بدن او نمی رسد و اگر در همان روز یا شب جمعه بمیرد خداوند او را شهید به شمار آورده و در رمز قیامت در شمار شهدا خواهد بود و در بهشت هم درجه با شهیدان است(2)

  آثار و برکات سوره

  1) قرائت این سوره بر بالین محتضر، جان دادن را برای او آسان می کند.

  سلیمان جعفری می گوید: امام کاظم علیه السلام را دیدم که به فرزندش قاسم فرمود: برخیز و در کنار بستر برادرت سوره صافات را قرائت نما. سلیمان می گوید: قاسم چنین کرد و وقتی به ایه«هم اشدّ خلقا ام من خلقنا» رسید عمر برادر پایان یافت. آنگاه یعقوب بن جعفر به امام رو کرد و گفت: پیش از این برای کسی که در حال مرگ بود، سوره یس را قرائت می کردیم اما امروز شما فرمودید که سوره صافات را بخوانند. امام فرمود: سوره صافات را بخوانند. امام فرمود: سوره صافات را نزد هر مؤمنی که به سختی در حال جان دادن است بخوانند، خداوند مرگش را سریع و آسان می کند(3)

  2) راه اجابت دعا

  از دیگر برکات قرائت سوره اجابت دعاست. از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم روایت شده است: که هر کس سوره «یس» و «صافات» را در روز جمعه قرائت کند و آنگاه دعا کند، خداوند خواسته اش را اجابت می کند.(4)مرحوم طبرسی نیز در کتاب مکارم الاخلاق آورده است: در روایت است که سوره صافات را برای دستیابی به شرف و جاه در دنیا و آ خرت خوانده می شود(5)

  3) جهت حصول آرامش

  امام صادق علیه السلام فرموده است: اگر انسانی که دچار اضطراب و ترس است، از آب نوشته این سوره، استحمام کند آرامش می یابد(6)

  4) تسکین درد

  در کتاب المصباح کفعمی آمده: اگر کسی سوره صافات را بنویسد و پس از شستن آن، بدنش را با این آب بشوید دردهایش برطرف می شود(7)

  5) ترس از عقرب گزیدگی

  امیرالمؤمنین علیه السلام میفرماید: هر کس از عقرب گزیدگی می ترسد آیات 81-79 این سوره را بخواند خداوند او را از این ترس ایمن می کند(8)

  ترجمه از 1 تا 30:

  به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

  سوگند به (فرشتگان) صف ‏كشیده (و منظم) (۱)و به نهى‏ كنندگان و (بازدارندگان) (۲)و تلاوت‏ كنندگان پیاپى آیات الهى… (۳)كه معبود شما یگانه است; (۴)پروردگار آسمانها و زمین و آنچه میان آنهاست، و پروردگار مشرقها! (۵)ما آسمان نزدیك ( پایین) را با ستارگان آراستیم، (۶)تا آن را از هر شیطان خبیثى حفظ كنیم! (۷)

  آنها نمى‏توانند به (سخنان) فرشتگان عالم بالا گوش فرادهند، (و هرگاه چنین كنند) از هر سو هدف قرارمى‏گیرند! (۸)آنها به شدت به عقب رانده مى‏شوند; و براى آنان مجازاتى دائم است! (۹)مگر آنها كه در لحظه‏اى كوتاه براى استراق سمع به آسمان نزدیك شوند، كه «شهاب ثاقب آنها را تعقیب مى‏كند! (۱۰)

  از آنان بپرس: «آیا آفرینش (و معاد) آنان سخت‏تر است یا آفرینش فرشتگان (و آسمانها و زمین)؟! ما آنان را از گل چسبنده‏اى آفریدیم! (۱۱)تو از انكارشان تعجب مى‏كنى، ولى آنها مسخره مى‏كنند! (۱۲)و هنگامى كه به آنان تذكر داده شود، هرگز متذكر نمى‏شوند! (۱۳)و هنگامى كه معجزه‏اى را ببینند، دیگران را نیز به استهزا دعوت‏مى‏كنند! (۱۴)

  و مى‏گویند: «این فقط سحرى آشكار است! (۱۵)آیا هنگامى كه ما مردیم و به خاك و استخوان مبدل شدیم، بار دیگر برانگیخته خواهیم شد؟! (۱۶)یا پدران نخستین ما (بازمى‏گردند)؟!» (۱۷)بگو: «آرى، همه شما زنده مى‏شوید در حالى كه خوار و كوچك خواهید بود! (۱۸)

  تنها یك صیحه عظیم واقع مى‏شود، ناگهان همه (از قبرها برمى‏خیزند و) نگاه مى‏كنند! (۱۹)و مى‏گویند: «اى واى بر ما، این روز جزاست!» (۲۰)(آرى) این همان روز جدایى (حق از باطل) است كه شما آن را تكذیب مى‏كردید! (۲۱)(در این هنگام به فرشتگان دستور داده مى‏شود:) ظالمان و همردیفانشان و آنچه را مى‏پرستیدند… (۲۲)

  (آرى آنچه را) جز خدا مى‏پرستیدند جمع كنید و بسوى راه دوزخ هدایتشان كنید! (۲۳)آنها را نگهدارید كه باید بازپرسى شوند! (۲۴)شما را چه شده كه از هم یارى نمى‏طلبید؟! (۲۵)ولى آنان در آن روز تسلیم قدرت خداوندند! (۲۶)(و در این حال) رو به یكدیگر كرده و از هم مى‏پرسند… (۲۷)

  گروهى (مى‏گویند: «شما رهبران گمراهى بودید كه به ظاهر) از طریق خیرخواهى و نیكى وارد شدید اما جز فریب چیزى در كارتان نبود)!» (۲۸)(آنها در جواب) مى‏گویند: «شما خودتان اهل ایمان نبودید (تقصیر ما چیست)؟! (۲۹)ما هیچ گونه سلطه‏اى بر شما نداشتیم، بلكه شما خود قومى طغیانگر بودید! (۳۰)

  گردآوری: شفاگران

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا