علوم غریبه چیست و کاربرد آن چیست؟ تسخیر ارواح،احضار جن ،تسخیر ملائک

 •  علوم غریبه- تسخیر ارواح،احضار جن ،تسخیر ملائک

  علوم غریبه چیست و کاربرد آن چیست؟

  علوم خَفیّه یا علوم غریبه یکی از دو شاخهٔ «علوم» در تقسیمات قدیمی دانش‌ها در نظام آموزش مدارس اسلامی بوده‌است. شاخهٔ دیگر، یعنی علوم جَلیّه، به طب و منطق و هندسه و غیره مربوط است قوانین مشخصی داشت و در کتاب‌ها نوشته و در مکاتب تدریس می‌شد، ولی علوم خفیه – که علوم غریبه نیز نامیده می‌شوند – به نیروهای مافوق طبیعت می‌پردازد و اسرار آن در نزد عالمانش پنهان می‌ماند. اگرچه نمی‌توان علوم خفیه و علوم جلیّه را به ترتیب به همان متافیزیک و فیزیک ارسطویی ترجمه کرد، اما مشابهت بسیاری بین چنین تقسیم‌بندیهایی وجود دارد.

  دانش بشری بر اساس یک بخش‌بندی عام و کلی به دو شعبۀ علوم غریبه = (علوم خفیه) و علوم طبیعی(=علوم متعارف) تقسیم می‌شده‌است.علوم طبیعی، علومی‌اند که با ساز و کارهایی متعارف،از مقدمات معلوم به نتایج مطلوب می‌رسند،مانند فیزیک، ریاضی، جامعه‌شناسی، زبان‌شناسی و دیگر علوم متعارف. این علوم را همچنین بدین دلیل علوم طبیعی و متعارف می‌نامیدند که بشر در زندگانی جاری و طبیعی خود با این علوم سر و کار دارد. اما برخی علوم نیز بودند که با بهره‌گیری از سازوکارها و قواعد و فرمول‌های رازآمیز و نامتعارف که اسرارشان نزد صاحبان این علوم مخفی بود، از مقدمات معلوم به نتایج مطلوب می‌رسیدند.این دسته از علوم را علوم غریبه یا خفیه می‌نامیدند.
  سبب غریب و خفی بودن این علوم، مقدمات و مواد اطلاعاتی آنها نبوده، بلکه فرمول‌ها و ساز و کار استخراج نتایج بوده که نامتعارف و غریب و خفیه بودند. مانند علم رمل که مقدمات اطلاعاتیش، پدیده‌ای است که کاملاً عادی و قابل دسترس برای همگان و آن، گرداندن تعدادی ریگ در دست و ریختن آنها به وضعی اتفاقی است.اما فرمول‌های استخراج نتیجه از این مقدمات اطلاعاتی، رازآمیز و غریب‌‌اند؛ یا علم جَفر و علم‌الاعداد که مقدماتشان، پدیده‌هایی شناخته شده از قبیل حروف و اعداد است، اما روش‌های استخراج نتایج، این علوم را در زمرۀ علوم غریبه قرار می‌داده‌است.
  در یک تقسیم بندى علوم را به دو بخش تقسیم نموده اند علوم خفى (علوم غریبه) و علوم حبى (علوم مانند علوم نظرى و تجربى). خفى به معنى پنهان و جلى به معنى آشکار است. بنابراین علوم غربیه جزو علومى است که اربابان این فن و یا علم آن را همواره از انظار نامحرمان و ناشناسان پنهان داشته و در تعلیم و تعلم وى شرایطى را ملحوظ نظر قرار مى داده اند ، و این علوم نیز خود داراى شاخه هاى گوناگونى است .
  فلذا علوم غریبه برای استفاده شخصی و یا آواره کردن و سرگردان نمودن کسی به وجود نیآمده است ؛ با علوم غریبه می توان به بر برخى اسرار و اخبار نهان دست یافت ؛ بله علومی مثل رمل ، جفر و … جزوی از علوم غریبه هستند

  علوم غریبه، علومى مانند علم حروف و اعداد، علم اوفاق، جفر، (جفر صغیر و جفر کبیر) خافیه، کیمیا، لیمیا،هیمیا، سیمیا، ریمیا و علوم دیگر است که شیخ بهایى این علوم را در کتاب «کلّه سرّ» جمع کرده است که هر حرفى اشاره به علمى دارد. توضیح این علوم در جلد اول «المیزان» ، ص ۲۴۶ نیز بیان شده است.سفارش بزرگان اهل کمال و معنا این است که طالبان کمال و قرب خداوند عمر ارزشمند و سرمایه نفس جوانی را صرف اموری ماندگار و اساسی که آنها را به عالم معنا و به هدف آفرینش و خلقت نزدیکتر سازد, بنمایند و از فرصت محدود عمر و جوانی, بهترین و بیشترین استفاده را بنمایند.
  به همین خاطر بزرگان اهل کمال و متخصصین علوم الهی و سیر الی الله مانند مرحوم قاضی (اعلی الله مقامه الشریف) فرزندان خود را از آموختن علوم غریبه و صرف عمر در راه تحصیل آنها منع می کردند در عوض آنها را به یاد و ذکر و مراقبه پروردگار و تلاش در راه بندگی و معرفت او ترغیب و تشویق می کرده اند.این گونه علوم با وجود داشتن آثاری مطلوب, دارای آفات و آثار نامطلوب فراوانی نیز می باشند و هر چند مدعیان فراگیری و برخورداری از این علوم زیاد و فراوان می باشند ولی در عین حال اساتید این فن که هم در کار خود خبره و متخصص باشند و هم قابل اعتماد و وثوق باشند و اهل شیادی کلاه برداری و شهرت و مرید پروری و اسم و رسم به هم زدن نباشند, بسیار کم است.
  ورود در این راه علاوه بر خطراتی که دارد و امور ناشناخته ای که انسان با آنها مواجه می شود که ممکن است ایمان و اعتقاد و سلامت فکر و اندیشه او را با خطر مواجه سازد, از نظر ثمرات و بازدهی امر مشخص و شناخته شده ای نمی باشد. عده زیادی که وارد این وادی شده اند به انحرافات دچار شده اند.
  با انجام اموری مانند تسخیر جن دچار محرمات شده اند و از اسرار مردم سر درآورده و آبروی مردم را بر باد داده اند یا با احضار ارواح و ارتباط با مردگان و نقل اخبار و اسرار مردم وارد ورطه غیبت و تهمت و این گونه محرمات شده اند. بنابراین توصیه ما این است که وقت و عمر و جوانی خود را صرف امور ضروری تر و مهم تر بنمایید.و با مطالعه کتب اسلامی مانند کتاب های استاد شهید مطهری و استاد مصباح یزدی و نیز کتبی که پیرامون معارف دین است و موجب کسترش اطلاعات دینی و معرفتی شما می شود و بصیرت و روشنی بیشتری در مورد دین و اعتقادات خود پیدا می کنید, اعتقادات و بنیان دینی خود را تعمیق بخشید.
  در عین حال پیرامون علوم غریبه می توانید به کتاب زیر مراجعه نمایید:
  ۱-گنجینه دانش, خزائن الاسرار, ایوب صادقی نزاد, نشر میراث ماندگار.
  ۲- «مفاتیح المفالیق و زبده الالواح» محمود دهدار عیانى
  ۳- «شرح کنوزالاسما» عیانى که استاد علامه حسن‏زاده آملى در کلمه ۳۴۳ از کتاب هزار و یک کلمه به طور مبسوط آن اشعار را توضیح داده است.
  انسان موجود بسیار پیچیده‌ای است و دارای قدرتهای عجیب و غریب فراوان می‌باشد، که این خود نشانه و آیت عظمت خالق تواناست .
  از این روست که می‌تواند کارهای خارق‌العاده و غیر طبیعی انجام دهد، این گونه کارها معمولاً از ابعاد فیزیک و متافیزیک وجود بشرمنشاء می‌گیرد
  در بعد فیزیک انسان می‌تواند با کمک ابزار و با انجام تمرینات، سرعت خود را در انجام برخی کارها افزایش دهد و یا نسبت به برخی پدیده‌ها عادت پیدا کند که برای سایرین عجیب می‌نماید
  در بعد متافیزیک انجام این کار با استفاده از نیروی‌های روانی، فراروانی و روحی صورت می‌گیرد.
  برخی افراد با بهره‌گیری از این توانایی‌های خارق‌العاده اقدام به پیشبرد اهداف شوم خود می‌کنند و یا
  حداقل این امور را بهانه‌ای برای کسب درآمدهای مالی و مادی قرار می‌دهند. البته محدود افرادی نیز یافت می‌شوند که از این توانمندی هابرای خدمت به خلق و یا در انجام کارهای خیر و مثبت بهره می‌گیرند.درجامعه امروز علی‌رغم تمام پیشرفتهای صنعتی وعلمی، هنوز افراد زیادی برای حل مشکلات
  خود به این روشها روی می‌آورند و به این بهانه‌ها مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند. لذا بر آنیم تا با تشریح و نقدو بررسی این مقولات آگاهی لازم را به عموم منتقل نموده تا جلوی سوء استفاده برخی افراد فرصت طلب گرفته شود، همچنین می‌خواهیم یادآور شویم که یگانه قدرت مؤثر در عالم خدای قادر می‌باشد (لله الواحد القهار)، لذا بهتر است برای حل مشکلات بجای روی آوردن به سحر- طلسم، جادو و امثال آن به درگاه رحمت حضرت حق پناه بریم،
  انجام امور خارق‌العاده معمولاً از طریق علوم غریبه صورت می‌گیرد
  علوم غریبه همانند راهی برای رسیدن به خداوند و قرب الهی است , مثلا (شما یک ادم فقیر و محتاج رو در نظر بگیرید , هیچگاه چنین فردی که به نان شب خویش محتاج است و هیچ بهره ای از این علوم ندارد نمی تواند به فکر خدا باشد و به قرب الهی برسد) چه بسا کسانی که پول دارند ولی این علم را ندارند بنابر این به قرب الهی نمی رسند. اما افرادی که این علم رابدانند اگر بخواهند وضعیت مالیشان خوب میشود و میتوانند با این علم به درجه قرب الهی برسند و خواصی هستند که احتیاجی به پول ندارند و با استفاده از این علوم به قرب الهی می رسند مانند همان دراویش زمانهای قدیم در حقیقت انها برای قرب الهی این ریاضت را به خودشان تحمیل میکنند همانند قیام عاشورا( همانطور که می دانید در ان موقع زعفر جنی پادشاه جنهای مسلمان با چندین هزار سرباز به یاری امام حسین-علیه السلام-شتافتند ولی ان حضرت کمک انان را رد کرد و در حدیثی امده که ان حضرت به زعفر قرمود : خود بهتر می دانی که اگر بخواهیم خودمان این کار را (شکست دادن سپاه دشمن) بهتر از شما می توانیم انجام دهیم .

  پس می توان نتیجه گرفت که این علوم غریبه شامل (رمل , جفر , نجوم , سلوک , حتی قران و حدیث شناسی و….) می شود.

  تعریف دیگر از علوم غریبه : در گذشته که مثل حالا روانشناس و متخصصی نبود , افراد عالم و خواصی بودند به نام فیلسوف . مثلا : شخصی پیش یکی از انان می رفت و می گفت که من یا فلانی مشکلی برایش پیش امده که سر به دیوار می کوبد و مدام ناله می کند و دیوانه شده , بعد شخص فیلسوف که از علوم با خبر بود یا بوسیله احضار اجنه و یا با استفاده از رمل و جفر به مشکل ان شخص جواب می گفت مثلا می گفت : فلانی را فلان جن به خاطر فلان عملش مورد ازارو اذیت قرار می دهد و یا …. و اگر شخص فیلسوف تشخیص می داد که اجنه این کار را کردن و اسم جن را بدست می اورد با استفاده از اعمالی مثلا نوشتن طلسم و قسم نامه و دادن دستوراتی خاص که همه منطقی هستند ان جن را از ان شخص دور می کرد.

  علوم غریبه دارای پنج شاخه اصلی می‌باشد که عبارتند از:
  علم کیمیا،علم لیمیا، علم هیمیا، علم سیمیا و علم ریمیا
  البته این علوم دارای شاخه‌های فرعی نیز می‌باشند که از آن جمله می‌توان به:
  علم اعداد و اوفاق، علم احضار ارواح، علم تنویم مغناطیس و خافیه اشاره کرد

  علم الحروف

  علمی است که صاحبان آن علم ادّعا دارند که بوسیله علم جفر تمامی حوادث عالم را تا انقراض عالم می‏دانند. و صورت کامل و صحیح این علم مخصوص ائمّه اطهار علیهم السلام است. در مجمع البحرین می‏نویسد که علم جفر و علم جامعه دو کتابی است که علی‏علیه السلام در آن دو کتاب تمامی علوم و حوادث را تا انقراض عالم به طریق علم حروف تهجی و ابجدی با املاء رسول اکرم‏ صلی الله علیه وآله بر پوست بز و پوست گوسفند حتی ارش خراشیدن صورت و پوست، و نصف خراشیدن پوست همه را نوشته است. همه امامان معصوم‏علیهم السلام آن علم را می‏دانند و به آن نگاه کرده بوسیله آن علم حکم می‏کنند.
  و نیز بر این قضیّه شاهد آورده و حدیثی از امام صادق‏علیه السلام نقل می‏کند که امام صادق‏علیه السلام فرمود: “عندی الجفر الأبیض و الجفر الأحمر” “پیش من علم جفر سفید و جفر سُرخ است.” زید بن ابی العلاء سؤال کرد یابن رسول اللّه چه چیز در جفر سفید هست؟ امام فرمود: در آن (مطالب) زبور داوُد، و تورات موسی، انجیل عیسی، صحف ابراهیم و حلال و حرام مُصحف فاطمه‏علیها السلام است و هر آنچه که مردم در دانستن آن به ما احتیاج دارند و ما به کسی احتیاج نداریم (در آن کتاب موجود است.)
  و نیز در حدیث دیگر نقل کرده که شخصی از امام صادق‏علیه السلام پرسید: و ما الجفر؟ یعنی جفر چیست؟ امام فرمود: آن علمی است که در پوست بز و گوسفند که روی هم پیچیده (نوشته شده) و در آن سلاح رسول خداصلی الله علیه وآله و تمامی کتب آسمانی و مُصحف فاطمه‏ علیها السلام است.
  علم کیمیا  در علوم غریبه چیست ؟

  چگونگی تبدیل صورت یک عنصر به صورت عنصردیگر می‌باشد.
  این همان است که در طول تاریخ افراد زیادی به دنبال آن بوده‌اند و قصد تبدیل خاک به طلا داشته‌اند. داستانهای زیادی در ادبیات ملل مختلف درباره کیمیا وجود دارد، ظاهراً عرفا دارای این قدرت بوده‌اند
  (آنان که به یک نظر خاک را کیمیا کنند)

  علم صناعت (علم کیمیا): علمی است که بوسیله آن می‏توان قوای اجرام معدنی بعضی را به بعض دیگر تبدیل کرد. مثلاً بوسیله این علم می‏توان طلا و نقره را از فلزات جدا کرد.)
  علم لیمیا در علوم غریبه چیست ؟

  علم تسخیرات است. در این شاخه چگونگی تأثیرهای ارادی در صورت اتصالش با موجودات ماورائی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.
  لیمیا منجر به کسب قدرت تسخیر جن و روح می‌شود.
  منظور از تسخیر آن است که موجودات در اختیار و به فرمان انسان باشند.
  معمولاً افـراد سودجـو برای رسیدن به اهداف خود(که عمدتاً اهداف غیر معنوی و مادی است)
  از این موجودات تسخیر شده بهره می‌برند

  علمی است که بوسیله آن روح در بدن دیگری انتقال دهند. کیفیّت تمزیج قوای فاعله عالیه با مفعوله سافله تا فعل غریب از آن حادث گردد.

  علم هیمیا  در علوم غریبه چیست ؟

  در علم هیمیا، ترکیب قوای عالم بالا با عناصر عالم پایین مد نظر است و به آن علم طلسمات نیز می‌گویند.
  در طلسم از طریق برخی ابزار و وسایل مادی(عناصر عالم پایین) نیروهای ماورائی جهت انجام کارها به خدمت گرفته می‌شوند. ظاهراً طالع‌بینی نیز زیر مجموعه هیمیا می‌باشد.
  در طالع‌بینی: اعتقاد بر این است که محل و موقعیت قرار گرفتن ستارگان در لحظه تولد نوزاد، برسر
  نوشت و آینده او تأثیر می‌گذارد و از این طریق نسبت به پیشگویی در مورد آینده اقدام می‌شود.
  طالع‌بینان معمولاً با استناد به تأثیرات ماه، خورشید و ستارگان دیگر پیشگویی می‌کنند
  در کل پیشگویی و اطلاع از اخبار آینده مورد تأیید نمی‌باشد، هر‌چند که ممکن است این کار عملی باشد. اگر لازم بود انسان از آینده با خبرباشد، مسائل آینده در حجاب و پوشش قرار نمی‌گرفت
  و یقیناً پوشیده بودن آن حکمت الهی داشته و خیر عموم در آن است.

  علمی است که بوسیله آن سیارات هفتگانه را می‏شناسند و در اثر آن شناخت بوسیله ستاره‏های هفتگانه در زمین تصرف می‏کنند و کارهای عجیب و غریب در روی زمین انجام می‏دهند. از جمله بوسیله آن علم جنّیان را تسخیر می‏کنند.)
  علم سیمیا: علمی است که انسان بوسیله یادگیری آن قدرت برای انجام کارهای خارق العاده پیدا می‏کند.)
  علم سیمیا در علوم غریبه چیست ؟

  ترکیب نیروهای روانی و جسمانی است. به عبارت دیگر هماهنگ ساختن و خلط کردن قوای ارادی با قوای مخصوص مادی می‌باشد.
  از این علم برای دست‌یابی و تحصیل قدرت در تصرفات عجیب و غریب در امور طبیعی استفاده می‌شود. برای مثال تصرف در خیال مردم و تغییرآن از این دسته است

  گفتن ۹۴ مربته یا غنی بعد از نماز صبح هر روز موجب کشف اسرار کیمیا و سیمیا خواهد بود

  علم ریمیا در علوم غریبه چیست ؟

  استفاده از قوای مادی در انجام امور خارق‌العاده است. مانند کاری که معمولاً شعبده ‌بازان انجام می‌دهند. این افراد از توان نهفته در امکانات و وسایل مادی با ظرافت خاصی برای انجام کارهای عجیب وغریب بهره می‌گیرند.

  علم شعبده است و آن عبارت است از معرفت قوای جواهر ارضیّه و مزاج آنها در یکدیگر تا از آنها قوّتی حاصل شود که از آن قوّه فعل غریب صدور یابد.)
  علمی است که از آن در هر جا که بخواهند می‏توانند در یک لحظه بروند (مانند طی الارض)

  علم رمل در علوم غریبه چیست ؟

  علم رمل از معجزات حضرت دانیال نبی علیه السلام است و نیز حضرت امیرالمومنین علیه السلام از این علم بهره مند بودند واین علم بر پایهء اعداد وعناصر اربعه است وتا حدودی میتوان از اینده با خبر شدالبته به توسط این علم . وبیشتر بر مبنای سیرخط ونقطه است رمل نیز مانند علوم دیگرشاخه های گوناگونی دارد

  علم جفر چیست؟

  جفر در واقع به معنی پوست بزغاله ای است که وسیع باشد و چیزهای زیادی را در خود جا میدهد

  و علم جفر بر اساس برخی روایات به این نحوه بوده که کتابیرا جبرائیل به خدمت حضرت محمد(صلوات الله علیه واله)اوردند که تمامی علم عالم از اول خلقت تا به اخر انرا توضیح داده بود که این کتاب جفر نام داشت و روزی یکی از صحابهء پیغمبر کتاب را از ایشان غرض کردند وبه بیایانی رفتند تا مطالعه کنند ولی در هنگام باز گشت طوفان شدیدی میگیرد که چندین برگ از کتاب را با خود میبرد صحابه نیز شرمگین نزد رسول خدا امده و ماجرا را شرح میدهدرسول خدا به همراه صحابی به بیابان رفته و چندین برگ از ان کتاب را پیدا میکنند ولی یک برگه از ان کتاب مفغود باقی میماند واین علم جفری که تا کنون در سراسر دنیا منتشر شده از همان یک ورق بوده که خدا میداند دست که افتاده بوده ولی کتاب اصل ان در حال حاضر در نزد حضرت(حجت عج الله تعالی فرجه الشریف )است ولی باید دانست که تا اقا امام زمان به کسی نظر نداشته باشد محال است کسی بتواند به ان(جفر) دسترسی داشته باشد.

  تاریخچه علم جفر؛ بر اساس برخی روایات اوراق جفر را ملک جبرئیل در غار حرا به حضور حضرت محمد (ص) آوردند که بنا به باورها، تمامی علم عالم از اول خلقت تا به آخر در آن مستودع است و چون بر روی پوست بزغاله نوشته شده بود، به این نام خوانده شده است. این اوراق طبق عقاید مسلمانان از حضرت محمد (ص) به علی (ع) رسید؛ و ایشان بنابه دلایلی دو خانه از این اوراق را با انگشت مبارکشان پاک کردند . این خانه‌ها در خصوص جواب سوال زمان ظهور قائم (ع) و روز پایان عالم بوده است. این کتاب در حال حاضر در نزد حضرت مهدی (عج) است. امامان، این علم را به بعضی از خواص خود تعلیم می‌نمودند.
  از دیدگاه باورمندان به علم جفر، علوم تجربی قدرت کافی جهت اثبات بسیاری از علوم را نداشته و اساساً اسم علم بر روی این مقوله حاکی از معلومی است که در پس پرده مانده است . روش‌های علم جفر ؛ در علم جفر برای رسیدن به جواب سئوالات، از روش‌های گوناگونی استفاده شده است. این روش‌ها بسته به اهمیّت سوال متفاوت و در سطوری چند منتج به جواب می‌شود. از انواع روش‌ها، می‌توان به جفر آدم(ع)، جفر منبری و … اشاره کرد. در علم جفر برای رسیدن به جواب از علوم ریاضی و نجوم نیز بهره می‌گیرند. نام سائل و نام پدرِ او و زمان سئوال به علاوه جمله سئوال، با روش ذکر شده در علم جفر، مبنای رسیدن به جواب است. یکی از مراحل مهم، که از آن به “سطر” نام برده می‌شود “سطر مستحصله” است که اصحاب علم جفر معتقدند با طهارت روح و… به مهم می‌توان آگاهی یافت. شیعیان علم جفر را مخصوص علی ابن ابی طالب(ع) می‌دانند. کتابی بنام جفر جامع که مشتمل بر ۲۸ جزو ۲۸ صفحه‌ای (۷۸۴ صفحه) با جدول‌هائی که ۲۸ در ۲۸ خانه هستند و با چهار حرف در خانه که با چهار الف شروع و با چهار حرف غ به پایان می‌رسد، بوسیله علی (ع) ترتیب داده شده است که در بعضی روش‌ها برای مستحصله از آن استفاده می‌شود و اعتقاد بر آن است که علوم اولین و آخرین در آن کتاب ملحوظ در ملفوظ است. اعداد معادل حروف ابجد که در جفر از آن استفاده می‌شود الف ب ج د ه‍ و ز ح ط ی ک ل م ن س ع ف ص ق ر ش ت ث خ ذ ض ظ غ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۲۰ ۳۰ ۴۰ ۵۰ ۶۰ ۷۰ ۸۰ ۹۰ ۱۰۰ ۲۰۰ ۳۰۰ ۴۰۰ ۵۰۰ ۶۰۰ ۷۰۰ ۸۰۰ ۹۰۰ ۱۰۰۰

  نتیجه :
  چند نکته را نیز در این باب باید متذکر گردیم:
  اولا: استادی را که مسلط به این امور باشند به سادگی نمی توان یافت.
  ثانیا: چنانچه استادی را نیز بیابید به دلایلی شاید اعتراف به تسلط در این امر نکند.
  ثالثا: معلوم نیست که آن استاد در چه حد و در کدام یک از شاخه های گوناگون این علوم تسلط داشته باشد.
  رابعا:آموختن چنین علومی نیازمند شرایطی است که حصول تمامی آن شرایط برای هر کسی میسر نیست از جمله این شرایط و از اهم آنها گذشته از تقوا، صرف وقت فراوان و تحمل ریاضتها و مرارتهای گوناگون طولانی مدت است و چله نشینی و انزوا است.
  خامسا: تسلط در تمامی شاخه های این علم بی کران و شریف، از حوزه امکان عادی هر کس خارج است مگر در برخی از شاخه ها. زیرا علوم غریبه به شاخه هایی چون علم جفر، علم حروف و اعداد، علم رمل، علم اوفاق، علم کیمیا و … تقسیم می گردد. که برخی از این شاخه ها همانند علم جفر خود نیازمند صرف عمری وقت است تا به تدریج به تمامی زوایا و مراحل آن واقف گشت.
  محمود دهدار غیاثی (۱۰۱۶- م) صاحب کتاب شریف و ارجمند «مفاتیح المغالیق» تمامی عمر خود را صرف آموختن علوم غریبه ، علی الخصوص جفر نمود، وی در سن ۷۱ سالگی بود که موفق گردید اسم اعظم خداوند و نحوه کاربرد آن را کشف کند و سپس آن را در ابیاتی طولانی و به صورت معما گونه به نظم در آورد که شروح گوناگونی نیز تاکنون بر آن نگاشته اند همانند شرح مرحوم حجت بلاغی ( ابیات یاد شده مجموعا ۱۰۳ بیت است که مرحوم بلاغی آن را از روی نسخه عالم مرتاض، سید محمد رضا موسوی (متوفی در سنه ۱۳۸۵ قمری استنساخ نموده و در آخر کتاب کشکول گونه خود به نام «از هر چمن گلی» آورده است.)
  و شرح مرحوم عالم عادی شیخ یوسف نجفی جیلانی (۱۲) و نیز مرحوم عالم صمدانی رجب برسی حلی (۱۳) (متوفی حدود۸۱۳ ق.) که در باب اسم اعظم و کاربرد آن به گونه مفصل و اعجاب آور قلم فرسایی نموده است و فاضل کامل مرحوم محمد حسن میرجهانی (۱۴) نیز آن را شرح و توضیح داده است.
  بنابراین نه رسیدن به تمامی خواسته ها به سادگی مقدور و میسر است و نه چنین است که چنین علومی را بتوان در مدت چند ماه و یا چند سال آن هم با دغدغه های فراوان ذهنی و عملی چنین عصری ، آموخت.
  براى مطالعه بیشتر در این باب، به کتاب «مفاتیح المفالیق و زبده الالواح» محمود دهدار عیانى و یا «شرح کنوزالاسما» عیانى که استاد علامه حسن‏زاده آملى در کلمه ۳۴۳ از هزار و یک کلمه به طور مبسوط آن اشعار را توضیح داده است.

  در رابطه با علوم غریبه لازم است توجه داشته باشید علومی که در رابطه با سحر, طلسم , شعبده , حروف , اعداد و تسخیر صحبت می کند جمعا هفت علم می باشد که در کتابی به نام ((اسرار قاسمی )) جمع آوری شده است و یادگرفتن آن از نظر اسلام , آنجا که برای ارشاد و تبلیغ افراد و تمیز حق از باطل باشد, اشکال ندارد; مثلا اگر کسی ادعای پیغمبری نماید – همان طور که در گذشته افراد شیادی با فرا گرفتن این علوم چنین ادعاهایی می کرده اند – یاد گرفتن این علوم برای مبارزه با آنها و بیان راه حق اشکال ندارد; ولی اگر کسی برای استفاده های نامشروع (مثل سحر) بخواهد این علوم را یاد بگیرد, مخالف دستور اسلام است و جایز نمی باشد.
  از باب مثال علم جفر، از علوم غریبه است که به وسیله آن، به برخى از اطلاعات آینده دست مى‏یابند. پایه‏هاى این دانش، برنوعى ریاضیات پیچیده استوار است. البته پى‏گیرى آن را به شما توصیه نمى‏کنیم؛
  یادگیری این علوم برای استفاده ها مشروع اشکال ندارد مثل آنجا که براى ارشاد و تبلیغ افراد و تمیز حق از باطل باشد، در این صورت اشکال ندارد؛ مثلاً اگر کسى ادعاى پیغمبرى نماید (همان طور که در گذشته افراد شیادى با فراگرفتن این علوم چنین ادعاهایى مى‏کرده‏اند چنانچه در مورد مبارزه مرحوم شیخ بهایی نسبت به مردی که ادعای نبوت داشته نقل شده است) و از طریق این علوم بخواهد مردم را اغفال کند یاد گرفتن این علوم برای مبارزه با این افراد اشکال ندارد .

   

   

  کلمات کلیدی:  علوم غریبه چیست و کاربرد آن چیست؟ تسخیر ارواح،احضار جن ،تسخیر ملائک- علوم غریبه – تسخیر ارواح،احضار جن ،تسخیر ملائک-علوم غریبه- علوم غریبه- تسخیر ارواح،احضار جن – احضار جن ،تسخیر ملائک-علوم غریبه- تسخیر ارواح

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۴ رای

  28 در مورد “ علوم غریبه چیست و کاربرد آن چیست؟ تسخیر ارواح،احضار جن ،تسخیر ملائک”

   1. علیرضا جان حتما که یه بزرگتر داری، از اون یا از مادر پدر مادر یا پدرت بپرس حتما یکی شون بلدن.
    مثلاً ما یه همسایه ای داریم سن و سالی ازش گذشته، اون به ما تخم مرغ شکوندن رو یاد داد. اگه بازم سوالی بود بگو😊

   1. مدیر سایت

    خیر درصورتی که استفاده ناصحیح نشود و برای خدمت به مردم باشد مشکلی ندارد

  1. سلام و عرض ادب و احترام…همان طور ک خودتان هم میدانید تمامی این مطالب علارقم صحیح بودن کاملا جنبه تعصبی دارند. بعنوان مثال در سطوح هشیاری بالا تر. درجه پیامبری و برگزیده شدن از جانب خدایی ک ان هم اشتباه بیان میشود قابل قبول نیست..چون الله وجودی مادی و غیر مادی ندارد.شاید بهتر باشد همان کلمه انرژی را بجای کلمه ی خدا بکار برد..پیامبر و معصوم و برگیزه تماما جنبه لفظی دارد و در طول قرن های گزشته افرادی ک در زمان خودشان ب سطوح هشیاری بالاتری رسیده اند از جانب کسی یا چیزی ک خدا میداانیم برگیزه نشده اند…ولی میتوانیم بگوییم ک اری به درجات بالاتری از قدرت ذهنی و انرژیکی رسیده اند ک ب عنوان مثال افرادی توانسند در زمان جهل کامل جهانی. اثاری نوشتاری مانند قران ..مثنوی..کتب حافظ و سعدی و….خلق کنند…/یا داستان هایی مانند زعفر جنی ….ک در اصل داستانی هستند تا واقعیت زیرا به نظر بنده اگر موجودات غیر ارگانیک را در سطوح بالاتری از انرژی در نظر بگیریم ..جنگ بین انسان هایی با منطق پایین برایشان لزوم دخالت ایجاد نخواهد کرد…اتمامی این علوم با اینکه شرقی هستند اما ب صورت منطقی و بسیار پیشرفته تر در غرب اموزش و استفاده میشوند اما منبع متعصبانه ای بیان نمیشود.با احترام خدمت تیم دکتر گیلکی عزیز

  2. اصغر خان محمدی

   سلام ببخشید این علم جفر برای پیشرفت هم هست با این علم چه کارای میشه کرد به درد انسان میخورد

   1. مدیر سایت

    سلام. ورود به این علم توصیه نمیشود . زیرا قدرتهای شخصی شما نیز بی شمار است. مگر آنکه هدف مقدس واقعی پشت آن باشد که وجود استاد الزامیست

    1. احمد زارع

     سلام من چند سالی هست در مورد علوم غریبه مطالعاتی دارم خیلی علوم شگفت انگیز و عجایب زیادی داره اگر واقعا نیت و قصد درستی داشته باشین فراگیری این علوم اشکالی ندارد و استاد واقعی این علوم خیلی کم پیدا میشه و چندین سال طول میکشه تا بتونید یکی از شاخه های این علم رو بلد بشین و وقت و فرصت زیادی باید داشته باشین چون کار یکی دو ماه نیست و سخت ترین شاخه این علوم علم کیمیاست.

   2. سلام من وخانواده ام حدودا 9 سال است که گرفتار سحرو جادوی شدید شده ایم. به هر مرجعیی که رجوع کردم نتوانستند مشکلم را حل کننددکتر رفتیم حل نمی‌شود. فقط کلی دارم میدهند که آن هم جواب نمیدن. حتی دخترم را میخ. استند دربیمارستان روانی بستری کنند. دختری که سالم بود وهیچ مشکل وبیماری نداشت به یک بار گرفتار بیماری‌های متعدد شد. که شرحش مفصل است. تا به مشهد آمدیم وبه زیارت آقا امام‌رضا علیه سلام آمدیم ودخترم به ملی خوب شد. و. قتی به شهرمان برگشتیم دوبا ه همهمشمبات برگشت. درکل همه افراد خان. اده ام درگیر شدیم. اصطرابهذی شبانه دلشوره اسزدگی بستگی در کار وازدواج. بیماری‌های متعدد. عصبانیتهای بی‌دلیل وغیره از خلاصه مشکلات ما است که البته مشکلات بیش از این حرفهاست که بیان. کردم. . البته باید بگویم من از دعانویسها به شدت میترسم. چون بیشتر آنها قصد خیرندارن ومشکل را شاید به طور مقطعی حل کنند اما قصد اخاذی دارند. مدام آدم را در دام خود می‌اندازند. وهمین خود دعا نویس خود عامل اضطراب وبیقراری فرد شده تا دوباره به اومراجعه کند. برای همین خیلی به این درو آن درزدم. که پیش به فرد مومن ومتدین که برای خدا کارکند برم. ومشکلم را مطرح کنم. ولی نیافتم.. یا منرا به توهم محکوم کردند ویا به بی ایمانی. وگفتن از ضعف ایمانم هست که فکر میکنم برایم سحر وجادو‌ کردند. درحالی که تا قیل از این بلا من خود نیز منکر دعا وسحرو جادو بودم ولی آلان 9سال است که گرفتارش شدم. وتنها جایی که مرا ا. آن رها می‌کند حرم. امام‌رضا علیه سلام است که برای رفع آن به این شهر هجرت کردیم. اما آن دشمن اینجاراهم برایم امن نمی‌کند. از همه فامیل جداشدم وبه مشهد الرضا ع پناه آوردیم وتا به حرم می‌رویم حالمان خوبست ولی به محض آمدن به منزل دوباره حالمان خراب می‌شود. برای همین خودم تصمیم. گرفتم. که این علم را بیاموزم تا شاید بتوانم خود وخانوا اده ام را نجات دهم خدا شاهد است من هیچ قصد بدی یا سود جویی از این علم را ندارم. ولی نمی‌دانم به کجا وچه کسی مراجعه کنم.. اصلا آیا برای رفع این مشکل راه حلی هست یانه.. وآیا می‌شود خودم این علم را بیاموزم یانه. به خدا درمانده وپریشانم. فقط خدا وامامزمان عجل. وامامرضاع از حال ما باخبرند وبس لطفا اگر میتوانید راهنمایی کنید ممنون

    1. دوست عزیزم به نظرم شما به آقای نباتی مراجعه کنید با سرچ گوگل شماره و مکان ایشون میاد

    2. علی درویشوند

     اسرار عالم هر که را آموختند.
     برزبان مُهرو لبانش دوختند.❗
     بنده از قول اساتیدی عرض کنم. در موردی دقیقاً مشابه؛
     اساتید بنده خدا را گفتند.
     ۱) شخصی که گرفتار سحر باشد علوم غریبه را نتواند آموخت که شرط لازم باشد.
     ۲) تا شفا خانه‌ای آباد در دسترس است به خرابات رو مکن. ازامراض روحی انس مرضی سراغ نداریم که دوایش در قرآن کریم نباشد.

  3. سلام . ایا میشه واقعا ب این دعانویسان علوم غریبه ک کارخیرانجام میدن اعتماد کرد چون مشکلاتی دارم ک باید به امیدخدا اون استاد توسط موکل گره من روبازکنه میشه ی توضیح کوچک دهید ممنون میشم.

   1. متاسفانه افراد فعلی که ما در ایران میبینیم هیچ گونه آموزش تخصصی ندیده اند و فقط صرف خواندن کتاب دارند فعالیت میکنند. و متاسفانه نمیشود به هر کسی اعتماد کرد مگر اینکه حداقل یک دوره 4 ساله آموزش مستمر زیر نظر چندین استاد مجرب داشته باشند

  4. از دید خداوند در قرآن و روایات صحیح از ائمه نمیدونم چه حکمی داره؟ چون پیشگویی که حرامه چون اکثرا اونا ک پیشگویی میکنن از جانب شیطان و موجودی خبیث هستش….ب هر حال این بحث ها نیاز ب مطالعه ی خیلی زیاد داره ک مشکل ساز نشه

  5. ندا مرادی

   برای نامگذاری فرزند می توان از علم اعداد بهره گرفت؟ مبنای آن چیست و چگونه می توان آن را فرا گرفت؟

   1. از طریق روش های متعدد میشود انجام داد مثلا روش ابجد که یک روزه هم میتوانید بیاموزید و یا روش مایایی که حدود دو سال حداقل باید زمان بگذارید و خیلی هم سخت است همینطور روش صحیح هم روش مایا هست
    همجنین این علم بسیار قوی است و با تحقیقات جدید دانشگاههای مختلف و دوباره در حال اوج گیری است. نتایج تحقیقات دانشکاهها را میتوانید با یک جستجوی ساده درگوگل بخوانید.

   1. امکانش وجود دارد اما قابل استناد نیست. همچنین برای آینده اصلا کاربرد ندارد

  6. حتما بخون

   میشه یکی به من کمک کنه من تغریبآ ۱ ماه میشه از اون دنیا امدم و خیلی سوال دارم که چرا ……..
   کتاب رستاخیز مردگان ولغآ یه کتاب شیتانیه که من ازش متنفرم کار های را که گفته بود انجام دادم ولی بار اول جواب نگرفتم دباره انجام دادم حدود ۲۰ دیقه سجده کردم و به هیچ جا نگاه نکردم که دیدم یه صدای بلند و مررانه گفت برخیز چشمامو که باز کردم اطرافم پر از ساعه های سیاه بود خاستم برم سمت دریچه یهو یه دردی احساس کردم یکی از اون سایه ها اومد طرفم و منو از جسمم با خاندن یه ورد جدا کرد جسمم روی زمین بی هوش بود و من در هوا اصلا نمیدونم چی شد انگار روحم از بدنم جدا شده بود دست اون کسی که بهم گفت برخیز گرفتم و منو کشید داخل چشمامو که باز کردم اسمم صدا زد ولی اون اسم اسم خدم نبود انگار یه اسم برام گذاشتن نمیدونم والا. بعد بهم گفت باید از ۷ در بگزری تا بتونی کلید اخرو پیدا کنی کلید اخر، کلیدی بود که میتونستی همه قدرت های ۷ دروازه رو داشته باشی ولی اخرش یه اتفاق اوفتاد من یهو از خاب بلند شدم و تازه فهمید همه ایا یه رویا بوده ولی چه رویای شیرینی کاش واقعان میتونستم یه بار دیگه ملکه زیبایی ها یعنی نانا رو ببینم……

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا