علت های چشم و همچشمی چه می تواند باشد؟

 • مشکلات چشم و همچشمی

  نداشتن رضایت و گرفتاردر دام افسردگی
  نداشتن آرامش
  بدهکاری و نرسیدن به اهداف
  از بین بردن روابط خوب
  گم کردن وجود خود

  اثرات چشم و هم چشمی

  اعتیاد، طلاق، فقر و اختلافات خانوادگی از نتایج همین رفتار غلط است، گیر و دارهای ناشی از چشم و هم چشمی گاهی شکاف‌های بزرگی را در خانواده پدید می‌آورد؛ رقابت ناسالم مالی در بین افراد بدون در نظر گرفتن شرایط مالی خانواده انزوای فردی را به دنبال دارد و یکی از عوامل مهم در طلاق زوج‌هاست که در گام اول با طلاق عاطفی شکل می‌گیرد و این در حالی است که فرزندان و در واقع نسل آینده جامعه از این رفتار ناهنجار قربانیان اصلی این رفتار هستند.


  ریشه یابی علل چشم و هم چشمی

  چنان که گفته شد منشأ چشم و هم چشمی را می بایست در برخی از غرایز طبیعی و فطری بشر جست. اگرچه شخصی که گرفتار بیماری چشم و هم چشمی می شود و این نابهنجاری را در خود رشد و تقویت می کند به کژی و بیراهه می رود. در انسان ها غریزه الگوپذیری وجود دارد. همین غریزه است که آدمی را برای رشد

   

  و تعالی و تکامل و جامعه پذیری آماده می کند. کودکان با تقلید، واژگان را می آموزند و با تقلید از رفتار بزرگ ترها خود را با محیط اجتماعی هماهنگ می کنند و با بهره گیری از آن دانش های نظری و تجربی منتقل می شود و تکامل و رشد فردی و اجتماعی در جوامع انسانی روز به روز فزونی می یابد.

  اما کسانی که دچار نابهنجاری رفتاری چشم و هم چشمی می شوند از این مسئله (الگوپذیری و تقلیدکردن فطری بشری) به درستی بهره نمی گیرند و آن را در جایی نادرست هزینه و خرج می کنند. همانند این مسئله را قرآن درباره تقلید از باورهای نادرست و آیین ها و اعمال و مناسک خرافی مطرح می سازد و آن را به عنوان تقلید غیرمجاز و ناروا مورد سرزنش قرار می دهد.

  بنابراین می بایست به کسانی که گرفتار چشم وهم چشمی هستند آموخت به جای آن که در این حوزه ها از دیگری تقلید کنند، در اموری تقلید کنند که برای آنان مفید و سازنده است.عامل دیگری که قرآن برای چشم و هم چشمی برمی شمارد، تکبر است. تکبر خصوصیت ضداخلاقی است که در همگان به گونه ای وجود دارد. این خصوصیت که از آن به رذیلت اخلاقی یاد می شود موجب می شود

   

  تا شخص خود را برتر از دیگری بیابد. از این رو می کوشد تا به هر شکلی شده برتری خویش را نشان دهد و خود را فراتر و بزرگ تر و برتر از دیگری بنمایاند. این گونه است که چیزهایی که در خود می یابد به رخ دیگری می کشد و در اموری که احساس می کند که از برتری برخوردار نیست تظاهر به دارایی آن می نماید. از این رو مسئله چشم و هم چشمی به عنوان تظاهر برای برتری جویی مطرح می شود و شخص می کوشد تا با تظاهر برتری خود را نشان دهد.

  چشم و همچشمی

  رهایی از چشم و هم چشمی

  ۱ ـ بررسی کنید چه عواملی باعث می شود به عملکرد دیگران واکنش نشان دهید.

  نارضایتی شغلی،خود کم بینی،مشکلات زندگی شخصی،کودکی سخت

  ۲ ـبرای رهایی از چشم و همچشمی بررسی کنید کدام جنبه از زندگی دیگران مورد توجه تان قرار گرفته است.

  اگرچه بیشتر مواقع پول است، اما گاهی اوقات جنبه های دیگری نیز به میان می آید که می تواند برخی از افراد را حساس کند. مواردی چون ازدواج خوب، کودکان فوق العاده و شغل تاثیرگذار. گاهی، دیدن مواردی که فرد مایل به داشتن آنهاست چنان روی او اثر می گذارد که سعی می کند زندگی اش را بر مبنای استاندارد فردی که آن موارد را دارد، قرار دهد

   

  و به طور کلی بخواهد به جای او باشد. برای این که خود را از این احساس رها کنید این جنبه ها را به بخش های کوچک تر واقعی تبدیل کرده و بررسی کنید. مثلا اگر فکر می کنید آن فرد خاص ازدواج بسیار موفقی دارد با خود بیندیشید که ممکن است آنها زندگی عالی وخوبی داشته باشند، اما آنچه جلوی دید شماست چیزی نیست که همیشگی باشد.

  ۳ ـ میزان چشم و همچشمی تان را بسنجید.

  اندکی حسادت نسبت به دیگران می تواند انگیزه خوبی برای فرد باشد به طوری که همچون آتشی مسیر راهش را روشن می کند. مسیری که ممکن است حرفه ای راکد یا ارتباطی کسل کننده در زندگی فرد را به سوی رشد تغییر دهد، اما اگر مدام در فکر این باشید که دیگری چه کرده و چه می خواهد انجام دهد تا شما نیز به دنبال آن کار بروید، دچار وسواس فکری مخربی شده اید که باید به آن پایان دهید.

  ۴ ـبرای رهایی از چشم و همچشمی روی اهداف و موفقیت های شخصی خودتان متمرکز شوید.

  به اهداف، امیدها و رویاهایتان بیندیشید. فرصت هایی که اصلا نمی توانید با چشم و همچشمی به دست آورید.

  ۵ ـبرای رهایی از چشم و همچشمی به بهترین حالت فکر کنید.

  با خود بیندیشید اگر مثلا هرچیزی را که دیگری دارد شما هم داشتید چه می شد؟ مثلا اگر مرسدس بنز یا یک خانه بزرگ داشتید چه اتفاقی می افتاد؟ یا اگر مدیرعامل شرکتی بزرگ با مسئولیت های سنگین بودید زندگی تان چگونه می شد؟ با طرح این سوال ها می توانید به پاسخ های مناسب و احساس بهتر نسبت به زندگی خود دست یابید.

  ۶ ـبرای رهایی از چشم و همچشمی کارهایی انجام دهید که توجه بسیار زیاد شما را می طلبد.

  این کارها می تواند کمک های داوطلبانه در اجتماع یا فقط نوشتن خاطرات، وقت گذراندن با کودکتان و… باشد. این روش می تواند خلاقیت تان را بالا برده و کاری کند که لذت واقعی در زندگی را درک کنید.شاید به جرات بتوان گفت که از طولانی ترین ارتباطات انسانی که در میان افراد بشر می تواند وجود داشته باشد، رابطه خواهران و برادران با یکدیگر است.

  رابطه دو خواهر با یکدیگر علاوه بر طول مدت آن، به خاطر دارا بودن بار عاطفی بیشتر می تواند جنبه و شکلی خاص به خود بگیرد ولی از دگر سو هستند خواهرانی که همواره در رابطه چندین و چند ساله خود نقش کارد و پنیر را برای یکدیگر ایفا کرده اند.اگر رابطه دو خواهر با یکدیگر، این شانس و فرصت را داشته باشد که رشد کند، شاخ و برگ بگیرد و بالغ شود؛ به طور قطع این دو خواهر بهترین دوستان دنیا برای یکدیگر خواهند بود.

  گاهی اوقات داشتن ارتباط دوستانه میان خواهران به افسانه مبدل می شود زیرا به نظر می رسد که این دو چاره ای جز همزیستی و همخانگی با یکدیگر ندارند ، چرا که از یک سو نحوه برخورد والدین و مورد مقایسه قرار دادن این دو با هم و از طرف دیگر نحوه ارتباط گیری و تعامل خواهران با یکدیگر در ایجاد این گسل عاطفی نقش بسزایی داشته است.رقابتهای ناسالم و چشم و هم چشمی های خواهرانه باعث خشم و غضب ناگهانی می شود و مشاجره و حسادت را میان این دو به دنبال خواهد داشت.

  اما در صورتی که به این دو نفر، امکان رشد و بلوغ و تبدیل شدن به خود داده شود(و دایما مورد مقایسه قرار نگیرند و رقابت جویی میان انها از طرف اطرافیان القا نگردد) در بیشتر موارد این چشم و هم چشمی ها و کشمکش های قدیمی از بین خواهند رفت و ارتباطی زیبا خود را عرضه خواهد کرد.قصد داریم در این یادداشت نگاهی به این موضوع داشته باشیم که چگونه ارتباط خواهرانه را مستحکم تر کنیم؟

   

  6

  چرا این رابطه تا این حد اهمیت دارد؟

  به طور قطع برای استحکام هر ارتباطی تلاش و کوشش آگاهانه و حتی توام با برنامه ریزی لازم است. وقتی این موضوع به ارتباطات خانوادگی برسد گاه تلاشی بیشتر لازم است چرا که به نظر می رسد در ارتباطات نزدیک خانوادگی به علت نزدیکی بیشتر افراد با هم، گویی بی ادب و نزاکت شدن، بد ذاتی، خودپسندی، انتظار چشم پوشی داشتن از هر اشتباه بزرگ،

   

  انتظار درک شدن خودخواهی ها و .. راحت تر امکانپذیر می شود. زیرا اعضای خانواده تصور می کنند به خاطر نزدیک بودن بیش از حد مجازند که هر رفتار نادرستی را انجام دهند و یا هر انتظار غیر واقع بینانه ای را از یکدیگر داشته باشند. در حالی که هر ارتباطی اعم از ارتباطات دوستانه، ارتباط با همسر، رابطه با فرزندان و ….همه و همه دارای اصولی خاص است . در حقیقت ما هیچ رابطه ای را سراغ نداریم که در آن اصول، حد و حدودها و رعایت حال یکدیگر وجود نداشته باشد.

  با این اوصاف اگر خواهان استحکام رابطه خواهرانه هستید زمان کنار گذاشتن و ترک این عادات بد فرا رسیده است. همانطور که دوست دارید افراد غریبه با شما به احترام رفتار کنند، با خواهرتان مواجه شده و رفتار کنید.سعی کنید در برخورد با خواهرتان فردی متفکر، محتاط و با ملاحظه ای باشید. صدمه زدن، رنجاندن و اذیت کردن خواهر خیلی راحت تر از سایر دوستان است زیرا شما به طور گسترده از نقاط ضعف و آسیب پذیری او اطلاع و آگاهی دارید

  پس برای این منظور سعی کنید:

  زمانی را با هم باشید. اگر مجبور به بودن با هم نباشید نمی توانید تصور کنید که بودن در کنار خواهرتان و گذران وقت با وی چقدر لذت بخش است. شاید با بالاتر رفتن سن و افزایش دغدغه های زندگی شخصی، از این لذت با هم بودن کاسته شود اما این امکان وجود دارد که این کاهش رابطه جزیی بوده و تنها تحت تاثیر شرایط زندگی ایجاد گردد.

  خواهران به این دلیل که در یک خانواده با ارزشهایی یکسان رشد کرده اند اشتراکات فراوانی با هم دارند و این یک امتیاز طلایی در ارتباط با یک نفر است. تفاهم به طور اتفاقی ایجاد نمی شود. خویشاوندی و دلبستگی بیشتر و تلاش برای استحکام ارتباطات و صمیمیتها ، دانه های مقدماتی هر ارتباط دوستانه ای است. لذا برای حصول به این هدف و برای حفظ و ایجاد یک رابطه صمیمی با خواهرتان ، فقط باید زمان و فرصت مناسب را به این دست مولفه ها بدهید و برای رشد بیشتر آنها تلاش کنید.

  سعی کنید در برخورد با خواهرتان فردی متفکر، محتاط و با ملاحظه ای باشید. صدمه زدن، رنجاندن و اذیت کردن خواهر خیلی راحت تر از سایر دوستان است زیرا شما به طور گسترده از نقاط ضعف و آسیب پذیری او اطلاع و آگاهی دارید.وقتی که در کنار یک نفر یا همراه با او بزرگ می شوید شما از بسیاری از حوادث و اتفاقات زندگی او آگاهی خواهید داشت و در حقیقت شما محرم اسرار او هستید و از ترس ها، احساسات، حساسیتها، نارضایتی ها، اشتباهات و خطاها و مسایل دیگر وی تا حد زیادی اطلاع دارید. به طور خلاصه یعنی تجهیزات و ابزار لازم جهت صدمه زدن به او را به طور کامل در دست دارید.

  خواهر

  در حقیقت هر گاه کسی به شما خیلی نزدیک باشد طوری که از ترسها، رویاها، ناکامی ها و .. وی مطلع باشید ، می توانید از این اطلاعات برای صدمه زدن به وی استفاده کنید.برای مثال اگر علی رغم این که می دانید خواهرتان همیشه نسبت به مساله وزنش حساسیت و دلهره دارد او را دایما از این جنبه مورد تمسخر و ناراحتی قرار دهید

   

  آسیبی که وی از شما می بیند خیلی بیشتر از زمانی است که همین الفاظ را از شخص ناشناسی که از حساسیت وی بی اطلاع است می شنید. او این احساس را خواهد داشت که شما احساسات او را به سخره گرفته اید.هیچگاه به علت صمیمیت و احساس نزدیکی زیاد به خواهرتان، وسایل شخصی وی را مورد بررسی قرار ندهید چرا که این اقدام باعث ایجاد حس عدم اعتماد می گردد.

  حتی اگر با افکار و طرز فکر خواهرتان مخالف هم هستید نباید این مخالفت را به طور صریح و روشن ابراز کنید.از ذکر حرفها و عقایدش برای دیگران به منظور یک موضوع بامزه و خنده دار خودداری کنید.پس برای اینکه بتوانید ارتباط و پیوند خواهرانه خود را هر چه مستحکم تر کنید لازم است علاوه بر گذشت و بخشش ، کمی محتاط تر و فکور تر باشید. با انجام این کار می توان همواره فرض کرد که شما بهترین خواهر دنیا هستید نه بدترین آن.

   بیشتر بخوانید: از حسادتهای زنانه چه می دانید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا