سرمایه گذاری و ایده های موفق

 • چگونه باید فکر کرد و خلاقانه عمل کرد؟ این‌ها، پرسش‌هایی است که همواره ذهن انسان‌ها درگیر آن است که چگونه ایده خوب را خلق کنند، پرورش دهند و در نهایت، در عمل، از این ایده خوب و موفق برای راه اندازی کسب و کار و پر بازده، استفاده کنند.بزرگان کسب و کار جهان، همواره از ایده‌های خوب و خلاقانه، در پیش برد کسب و کارشان صحبت می‌کنند

   

  و حتی روان شناسان نیز، فکر مثبت و انرژی مثبت یک فرد خلاق را، عامل مهم برای فرصت آفرینی و خلق ایده‌های جدید می‌دانند. سیگنال‌های کیهانی انرژی مثبت، همواره آماده اند تا همان گونه که در مستند راز و قانون جذب گفته شد، مغزها و ذهن‌های خلاقانه افراد مثبت را درنوردیده و آن ها را برای خلق کردن، کمک کنند. استیون جانسون Steven Johnson، تلاش می‌کند ما را با این پرسش‌ها، شنا کند.

  جانسون معتقد است، برخی از ایده‌های موفق، از کافی شاپ ها آمده است و حتی برترین ایده‌ها و سیستم‌های صنعتی و فضایی، که روزی نگاه نظامی بران می‌رفت، امروزه برای یافتن کافی شاپ در محل زندگی شما، کاربرد روزانه دارد. البته پروژه دارپا DARPA وزارت دفاع آمریکا در زمان ریاست جمهوری آیزنهاور، رییس جمهور وقت ایالات متحده امریکا نیز، که روزگاری، نگاه نظامی بر آن می‌رفت، امروزه، پهنه جهانی وب WWW را با 2.5 میلیارد کاربر و ده‌ها میلیون پرتال و گردش مالی هزاران میلیارد دلاری خلق کرد.

   

  استیون جانسون، از فعالان دنیای موفقیت و ایده پردازی، در یکی از جالب‌ترین سخنرانی‌های سال‌های اخیرش که در اواخر 2010 میلادی در کنفرانس تد صورت گرفت، درباره این موضوع صحبت کرد که ایده‌های موفق، از کجا می‌آیند و چگونه بایدان ها را توسعه داد. در واقع، ایده‌های خوب و موفق، یک فرآیند را مانند فرآیند توسعه محصول و خدمات طی می‌کنند و افرادی که بتوانند این فرآیند را به خوبی درک کنند، قطعاً ایده‌های موفق تری را ارائه می‌کنند. آقای جانسون، درباره ایده‌ها، صحبت جالبی دارد.

   

  جانسون، می‌گوید، خیلی از ایده‌ها دور میز شام یا نهار یا صبحانه خلق می‌شوند و یا در کافی شاپ ها ه افراد در محیطی کوچک، مشغول نوشیدن قهوه یا چای یا اسپرسو هستند به وجود می‌آید. او، کافی شاپ ها را مکان ازدواج ایده‌های افراد با هم می‌داند که تعبیر جالبی است. کافه سنترالن وین اتریش، یکی از مشهورترین کافه‌های اروپااست که پاتوق افراد مشهوری چون هیتلر، مارکس و بتهوون بود و شاید بسیاری از ایده‌های این افراد، در زمان نوشیدن قهوه در این مکان مشهور، شکل گرفته باشد.

  ایشان، درباره مفهومی به نام شم تدریجی معتقد است:

  یکی از مشکلاتی که مردم دارند، این هست که آن‌ها دوست دارند داستان‌های اختراع خود را خلاصه کرده در قالب زمانی کوتاه تری بیان دارند. بنابراین آن‌ها لحظات «یافتم!» ها را بازگو می‌کنند. اینطور می خواهند بگویند که ” من آنجا بودم، آنجا ایستاده بودم، و یک‌دفعه همه چیز به روشنی در مغزم آمد.” اما در واقع، اگر شما به عقب برگشته و نگاهی به یادداشت‌های قدیمی بیندازید، معلوم می‌شود که بسیاری از ایده‌های مهم، دوران طولانی برای پرورش داشتند.

  من آنرا «شمّ ِ تدریجی» یا (Slow hunch) می‌نامم. ما اخیراً” زیاد در مورد شمّ یا غریزه و لحظاتی که غیر مترقبه و در یک چشم بر هم زدن رخ می‌دهند، شنیدیم، اما در حقیقت بسیاری از ایده‌های بزرگ، بعضی وقت‌ها برای مدت ده‌ها سال، در پس فکر افراد باقی می‌مانند. آن‌ها وجود یک مسئلهٔ جالب را حس می‌کنند، اما هنوز کاملاً” ابزار لازم برای کشف آنرا ندارند. تمام وقت را صرف مسائل خاصی می‌کنند، اما چیز دیگری در آنجا مانده که کاملاً” قادر به حل آن نیستند.(قابل ذکر است، ایده پرتال اوبر، به صورت تصادفی وقتی در پاریس، تاکسی به آسانی در اختیار آقای کالانیک (مدیر اوبر) قرار نگرفت، به ذهن ایشان رسید)

  جانسون درباره نقش کافی شاپ ها در بروز ایده‌های نوین، می‌گوید:

  من مدت زیادی را در طول پنج سال گذشته، درباره قهوه‌خانه‌ها فکر کردم، چراکه به نوعی در تلاش و تحقیق برای یافتن پاسخ این سؤال بودم که ایده‌های خوب از کجا می‌آیند. چه محیط‌هایی هست که منجر به انواع نوآوری منحصر به فرد، و خلاقیت استثنائی می‌شود؟ نوع محیط چیست؟ فضای خلاقیت چیست؟ و کاری که انجام داده‌ام این است که هم به محیطی مثل قهوه‌خانه، توجه کردم؛ و هم به محیط رسانه‌ای مثل شبکه جهانی وب (WWW)، که به طور فوق العاده ای مبتکرانه بوده است.

  من به تاریخ اولین شهرها برگشتم، من حتی به سراغ محیط‌های زیستی هم رفته‌ام، مثل صخره‌های مرجانی یا جنگل‌های استوایی، که نوآوری منحصر به فرد زیستی را در بر داشتند؛ و چیزی که تا کنون به دنبال آن بودم یک الگوی مشترک است، یک جور اثر رفتاری که در همه این محیط‌ها به کرات نمایان باشد. آیا الگوهای متناوبی وجود دارند که ما از آن‌ها بیاموزیم، که آن‌ها را انتخاب و به نوعی در زندگی خودمان، یا تشکیلات خودمان، یا در اطراف خودمان به کار ببریم تا آن‌ها را سازنده تر و مبتکرانه تر کنیم؟ و فکر می‌کنم که چند تایی از آن‌ها را پیدا کردم.

  وی اضافه می‌کند:

  ما ایده‌ها را از دیگران می‌گیریم، از افرادی که از آن‌ها می‌آموزیم، از کسانیکه در کافی شاپ به آن‌ها برخورد می‌کنیم، آن ایده‌ها را به شکل‌های تازه ای به هم وصل کرده، و چیزی نو خلق می‌کنیم. در واقع اینجا جائیست که نوآوری پدید می‌آید. و این بدان معنی است که باید برخی الگوهای خود را دربارهٔ شکل واقعی اختراع و اندیشهٔ عمیق تغییر دهیم. منظورم آینه که این یک بعد قضیه است. دیگری قضیه نیوتن و سیب است، زمانیکه نیوتن در کمبریج بود. این مجسمه ای از آکسفورد است. شما آنجا غرق در افکار خود نشسته‌اید، و سیب از درخت می‌افتد، و شما تئوری جاذبه را بدست می‌آورید.

  در حقیقت، فضاهایی که به لحاظ تاریخی منجر به نوآوری شده‌اند بدین گونه هستند. این نقاشی معروف «هوگارث» از یک جور شام سیاسی در یک میکده است، اما کافی شاپ ها در آن روزها به این شکل بودند. این همان محیط آشفته ای است که ایده‌ها احتمالاً” گرد هم می‌آمدند، جائیکه مردم احتمالاً” برخوردهای تازه، جالب، و غیر قابل پیش بینی داشتند – افرادی با پیشینه‌های مختلف. بنابراین، اگر ما سعی داریم سازمان‌های مبتکرانه تر بسازیم،

   

  می‌بایست فضاهایی بسازیم که، در کمال تعجب، کمی بیشتر شبیه آن فضا باشند. این جایی است که دفتر کار شما می‌بایست شبیه آن باشد، بخشی از پیام من اینجاست.سومین پرتال برتر خانه یابی جهان، Airbnb اخیراً اعلام کرد که قصد دارد تا 1.5 میلیارد دلار برای توسعه قابلیت‌های اطلاع رسانی، عملیاتی و بازاریابی خود در مناطق آسیا و آمریکای لاتین، توسط سرمایه گذاران علاقمند به فعالیت در عرصه کسب و کار آنلاین محل اقامت، جذب کند.

   

  در همین حال، Uber که از برترین شرکت‌های حمل و نقل در آمریکا می‌باشد نیز، از جذب قریب الوقوع سرمایه برای توسعه فعالیت‌های آنلاین خود د عرصه حمل و نقل خبر داد. جذب سرمایه توسط بزرگان فناوری اطلاعات آمریکا، نشان دهنده بازار پر سود این صنعت در فضای رکودی حاکم بر اقتصاد جهان دارد.

  شرکت خانه یابی آنلاین ایر بی ان بی، در حال مذاکره با سرمایه گذاران بین المللی است تا سطح جدیدی از سرمایه را برای توسعه فعالیت‌های خود در آسیا و گسترش ظرفیت‌های عملیاتی در منطقه آمریکای لاتین که با استقبال گردشگران مواجه شده است، جذب کند. این خبر، برای نخستین بار، چند روز قبل توسط نشریه فایننشیال تایمز آمریکا منتشر شد که سبب خواهد شد

   

  تا ارزش این شرکت سانفرانسیسکویی را به 24 میلیارد دلار افزایش دهد. جذب این سرمایه منجر به این موضوع خواهد شد که ایر بی ان بی، غول خانه یابی اینترنتی، در رتبه سوم ارزشمندترین شرکت خطر پذیر most-valuable venture-backed company جهان شود. جایگاهی که رتبه‌های بالاتر آن، متعلق به شرکت رزرواسیون آنلاین حمل و نقل، Uber و غول لوازم الکترونیکی خانگی چینی Xiaomi شود.

  این رقم سرمایه گذاری جدید که ایر بی ان بی به دنبال جذب آن هست، بالاترین رقم سرمایه گذاری است که این شرکت تا کنون تجربه کرده است. پیش تر، 800 میلیون دلار توسط سرمایه گذاران وارد این شرکت شد که ارزش بازاری آن را به 10 میلیارد دلار رساند. سه شرکت جنرال آتلانتیک آمریکا در کنار شرکای مهمش:

   

  Hillhouse Capital چینی و شرکت سرمایه گذاری Tiger Global، به عنوان سرمایه گذاران جدید Airbnb معرفی شده‌اند. شرکت Hillhouse بنا به گفته ژانگ لی، مدیرعاملش، از کمک‌های دانشگاه ییل امریکا برای توسعه استارت آپ خود استفاده کرد که اکنون به عنوان یکی از برترین شرکت‌های سرمایه گذار در دنیای فناوری اطلاعات جهان شناخته می‌شود.

  در کنار غول جست و جوی خانه آنلاین در آمریکا، شرکت جست و جوی حمل و نقل در امریکا نیز به دنبال ظرفیت‌های سرمایه گذاری جدید به ارزش 1.5 میلیارد دلار می‌باشد. شبکه خبری مرکوری نیوز گزارش داد که علاقه مدیران اوبر به جذب سرمایه جدید، ارزش بازاری این شرکت را به 50 میلیارد دلار می‌رساند و این شرکت را به عنوان برترین کسب و کار خطر پذیر جهان فناوری، معرفی خواهد داد.

   

  اگر چه ایر بی ان بی تا کنون میزان سرمایه گذاری 10 رقمی را تجربه نکرده است، اما اوبر، در سه ماهه اول سال گذشته میلادی، توانست 1 میلیارد دلار جذب کند و در اواخر سال قبل نیز 1.8 میلیارد دلار وارد این شرکت در حال رشد شد. بیش از 1.2 میلیارد دلار نیز توسط سرمایه گذاران، در تابستان 2014 میلادی در اوبر سرمایه گذاری شد که رقم قابل توجهی برای یک کارآفرینی دیجیتالی در امریکا می‌باشد.

  تحلیل گران معتقدند، اگر هر دو غول کسب و کار آنلاین آمریکا، ایر بی ان بی و اوبر، بتوانند این حجم عظیم سرمایه گذاری را در شرکت‌های خود جذب کنند، این دو شرکت در کنار فیس بوک، بزرگ‌ترین میزان سرمایه گذاری در شرکت‌های خطر پذیر جهان را تجربه خواهند کرد. فیسبوک توانست بیش از 1.5 میلیارد دلار نقدینگی را در سال 2011 دریافت کند.

  افزایش میزان سرمایه گذاری‌های عظیم در غول‌های کسب و کار دیجیتالی جهان نشان دهنده بازار ممتاز و فوق العاده جذاب اقتصاد آنلاین برای شرکت‌های سرمایه گذاری است که افق‌های خوبی را پیش رویان‌ها قرار داده است. امروزه در فهرست برترین برندهای جهان که توسط فوربس 500 اعلام می‌شود، شرکت‌های فعال حوزه کسب و کار دیجیتالی در فهرست 100 شرکت برتر جهان قرار دارند که ارزش بازاری برخی از آن ها ماند گوگل و آمازون، به صدها میلیارد دلار رسیده است.

  گفتنی است، ایر بی ان بی، سومین سایت خانه یابی آنلاین امریکا است که توسط سه جوان، چند سال پیش در این کشور راه اندازی شد و اکنون بیش از 6 میلیون مشترک دارد. سبک خلاقانه اجاره محل اقامت در صدها شهر جهان توسط این پرتال، روش جدیدی را در اجاره محل اقامت در دنیای وب ایجاد کرده است که مخاطبان زیادی دارد.سایت اوبر نیز که در حوزه رزرواسیون تاکسی و ماشین در آمریکا فعالیت دارد، یک سرویس هم سفری آنلاین مستقر در سان فرانسیسکو است.

    

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا