خواص سوره تکاثر

 • (1)رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند: قرائت این سوره برابر با 1000 آیه قرآن می باشد.(2)هم چنین فرموده اند:هر کس سوره تکاثر را قرائت نماید در ملکوت ادا کننده شکر، خوانده می شود.(3)امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس سوره تکاثر را در نمازهای واجب یا مستحب خود بخواند

   

  خداوند برای او اجر و ثواب صد شهید را بنویسد و هر که ان را در نماز مستحبی بخواند برای او ثواب 50 شهید نوشته می شود و در نماز واجبش چهل صف از فرشتگان به همراه او نماز می گزارند.(4)از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نقل شدهک هر که سوره تکاثر را قرائت نماید خداوند

   

  درباره نعمت هایی که در دنیا به او داده است از او حسابرسی نکند وهر که هنگام باریدن باران آن را بخواند و وقتی آن را به پایان برد خداوند گناهانش را می آمرزد.(5)در روایت آمده هر کس هنگام نماز عصر این سوره را بخواند تا غروب روز بعد در امان خواهد بود.(6)هم چنین رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند:

   

  هر کس سوره تکاثر را در هنگام خواب با نیت صادق قرائت نماید 70 هزار حسنه به او داده می شود و 70 هزار گناه از او پاک می شود و 70 هزار درجه به او عطا می شود. قرائت کننده این سوره می تواند از خانواده ، همسایه و دوستانش شفاعت کند و خداوند سختی های برخورد با فرشتگان نکیر و منکر را برای او هموار می سازد.(7)

  آثار و برکات سوره

  1) به دست آوردن مالی عظیم

  گفته شده هر کس سوره تکاثر را روز دوشنبه یا چهارشنبه 40 بار بخواند مال عظیم یابد و به خیری رسد که در ذهن و تصورات او نگنجد. (8)

  2) برآورده شدن حاجات

  امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: 22 بار سوره تکاثر را بخوانید در خلوت، و بعد از آن 1000 بار صلوات بفرستید و حاجت خود را بخواهید که خداوند نیز برآورده خواهد نمود.(9)

  3) رفع سردرد

  هر کس این سوره را بر صاحب سردرد بخواند دردش باذن الله زایل گردد. (10)

  4) هدیه و خیر کثیر به اموات

  در روایت امده که دو رکعت نماز با این کیفیت خیر کثیره دارد:

  در رکعت اول«فاتحه » و «آیه الکرسی» و دو بار «توحید» و در رکعت دوم یک بار «فاتحه» و 10 بار سوره «تکاثر» را بخوان و چون نماز تمام شد آن را به مرده مورد نظر هدیه نما به این صورت: «اللهم صلی علی محمد و آل محمد و ابعث الی قبر فلان [به جای فلان نام مرده را بگو]» (11)

  ترجمه ی آیات:

  به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

  افزون طلبى (و تفاخر) شما را به خود مشغول داشته (و از خدا غافل نموده) است. (۱)تا آنجا كه به دیدار قبرها رفتید (و قبور مردگان خود را برشمردید و به آن افتخار كردید)! (۲)چنین نیست كه می ‏پندارید، (آرى) بزودى خواهید دانست! (۳)باز چنان نیست كه شما می پندارید; بزودى خواهید دانست! (۴)

  چنان نیست كه شما خیال می ‏كنید; اگر شما علم الیقین (به آخرت) داشتید (افزون طلبى شما را از خدا غافل نمی ‏كرد)! (۵)قطعا شما جهنم را خواهید دید! (۶)سپس (با ورود در آن) آن را به عین الیقین خواهید دید. (۷)سپس در آن روز (همه شما) از نعمتهایى كه داشته‏اید بازپرسى خواهید شد! (۸) 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا