خروپف و تاثیر بر زوال فکر و حافظه

 • فکر و حافظه :از جمله مشکلات تنفسی در حین خواب، علاوه بر خروپف کردن، این است که نفس کشیدن به مدت کوتاهی در هنگام خواب متوقف می شود. این دو مشکل تنفسی که در هنگام خواب ایجاد می شود با افزایش سن شایعتر می شود. محققان می گویند این مشکلات در حدود نیمی از مردان مسن و در ۲۵ درصد از زنان مسن وجود دارد.

  در این مطالعه، محققان سابقه پزشکی ۲۴۷۰ نفر در رده سنی بین ۹۰-۵۵ سال که دارای مشکلات شناختی مغز مانند الزایمر و یا کاهش حافظه یا توانایی یادگیری بودند را مورد بررسی قرار داده و پیگیر این مسئله شدند که در چه تعدادی از این افراد مشکلات تنفس موقع خواب وجود دارد و آیا این افراد مشکلات تنفسی را درمان کرده اند یا خیر.

  بررسی ها نشان داد که ضعف حافظه و قوای شعوری و یادگیری در افراد معمولی بطور معمول در حوالی سنین ۹۰ سالگی ایجاد می شود در حالیکه این اختلالات در کسانی که مشکلات تنفسی خواب دارند در سنین پایین تر و حدود ۷۷ سال بروز پیدا می کند.

  همین مطالعه نشان داد که استفاده از دستگاه «فشار مثبت ممتد در مسیر هوا (CPAP)» می تواند ارتباط بین مشکلات تنفسی خواب و کاهش قوای ذهنی در سنین بالا را از بین ببرد. این روش شامل استفاده از یک ماسک تنفسی است که فرد در هنگام خواب در جلوی دهان قرار می دهد و با استفاده از آن هوا با فشاری بیش از معمول به راه های هوایی و ریه فرد وارد می شود. در این مطالعه مشخص شد که استفاده از این درمان می تواند زمان بروز مشکلات ذهنی را حدود ده سال به تاخیر بیندازد.

  زوال فکر و حافظه یا زوال عقل

  یا زوال عقل، در پزشکی و روان‌پزشکی، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز، که با تغییر شخصیت و موقعیت‌ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است. شایع‌ترین نوع دمانس، زوال عقل سالخوردگی یا آلزایمر است. از دیگر عوامل ایجاد دمانس می‌توان به سکته مغزی، دلیریوم ناشی از توکسیک شدن بدن در اثر مواد مخدر و روان‌گردان و بیماری‌های ناشایع ولی معروف مانند جنون گاوی اشاره نمود.

  طبق تعریف، دمانس عبارت است از تخریب پیش رونده کارکردهای شناختی که در زمینه‌ای از هشیاری کامل (بدون وجود دلیریوم بسته به نوع عامل آن) بروز می‌کند. دمانس از علائم بیماری و به صورت مجموعه‌ای از عملکردی‌های بد بالینی شامل اختلالاتی در حافظه، اختلال زبان، تغییرات روان‌شناختی و روان‌پزشکی، و مختل شدن فعالیت‌های روزمره تظاهر می‌یابد. امروزه حدود ۱۲ میلیون نفر در جهان دمانس دارند و انتظار می‌رود که این تعداد در سال ۲۰۴۰ به ۲۵ میلیون برسد. در انگلستان حدود ۶۳۷ هزار نفر نشانگان دمانس دارند و هزینه سالیانه مراقبت از آنها ۱۷ میلیارد پوند (۷/۱۸ میلیارد یورو، ۷/۲۴ میلیارد دلار) است، که بیشتر از بیماری‌های قلبی (۴ میلیارد پوند)، سکته مغزی (۳ میلیارد پوند) و سرطان (۲ میلیارد پوند) است. شایع‌ترین نوع دمانس آلزایمر نام دارد که ۵۰٪ تا ۶۰٪ بیماران مبتلا به دمانس را شامل می‌شود. از سایر انواع دمانس می‌توان از دمانس عروقی، دمانس ناشی از ضربه سر، دمانس وابسته به الکل، دمانس وابسته به انواع اختلالات حرکتی نظیر بیماری هانتینگتون و بیماری پارکینسون و دمانس ناشی از ایدز(HIV) نام برد.

  بیشتر بخوانید: آموزش چگونه مسئولیت پذیری به کودکان

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا