ایده‌های دیجیتالی موفق و عالی

 • پرونده ده‌ها پرتال موفق کسب و کار اینترنتی در عرصه‌های مختلف از علی بابا و توییتر گرفته تا expedia و donedeal.ie، مورد بررسی واقع شده است و این روال همچنان ادامه دارد. معرفی برترین‌های کسب و کار در عرصه کارآفرینی دیجیتالی (Digital Entrepreneurship) دنیا، در واقع معرفی الگوهای موفق و فعال در این عرصه به کارآفرینان و علاقمندان به راه اندازی استارت آپ (Start-up) می‌باشد.

  تعداد کاربران و سایت های اینترنتی چقدر است؟

  شاید برای خیلی از کاربران محترم و همراهان همیشگی باشگاه کارآفرینی دیجیتالی برترین‌ها، این سؤال پیش آمده باشد که با چه ایده‌هایی می‌توان کسب و کار خوب در فضای مجازی راه اندازی کرد و با ثبت دامنه و انتخاب سرور مطلوب، این کسب و کار را به پیش برد. ما قبلاً، در بخش مبانی کارآفرینی دیجیتالی،

   

  صدها نکته درباره اصول و مبانی راه اندازی یک پرتال موفق را تشریح کردیم.ایده بسیار است و هر چیز امکان دارد. اما برای معرفی برخی از ایده‌های خوب، تلاش کرده‌ایم تا شماری از آن ها را بر اساساً تجربه و شناخت خود از بازار، در اختیار مخاطبان عزیز قرار دهیم که قطعاً بخشی از هزاران ایده طلایی در این عرصه می‌باشد.

   

  بررسی پرونده تاریخ کارآفرینی دیجیتالی جهان در دو دهه اخیر نشان می‌دهد که حتی مسخره‌ترین ایده‌ها هم، توانسته است میلیون‌ها و بعضاً میلیاردها دلار، ارزش بازاری کسب کند. پرتالی که شما فقط 140 کاراکتر دران اجازه داشته باشید بنویسید! (Twitter.com) یا پرتالی که مردم، بتوانند از طریق یک نرم افزار هوشمند، اتاق یا خانه خالی خود را به طور دوستانه،

   

  اجاره بدهند (Airbnb.com) یا تاکسی اجاره کنند (Uber.com). فقط خلاق باشید و پشتکار داشته باشید. این‌ها، اهرم‌های موفقیت در کارآفرینی دیجیتالی است. در شش بخش قبلی، ده‌ها ایده دیجیتالی جالب معرفی شد. در این گفتار نیز به معرفی ایده‌های دیگری می‌پردازیم و چندین الگوی موفق تجاری ایرانی و خارجی را به علاقمندان معرفی می‌کنیم.اگر شما هم ایده جالبی دارید، به ما معرفی کنید.

  1- هم دانشگاهی‌های شما!

  موضوعات تحقیقاتی زیادی را در زمینه‌های مختلف مطالعه کرده‌اند اما نه جایی ارائه کرده و نه منتشر کرده‌اند. خلاصه تحقیقات آن ها را بگیرید و در سایتی منتشر کنید. شاید محققان و شرکت‌های زیادی باشند که حاضر باشند برای دریافت نتایج تحقیقات آنان، درخواست همکاری کنند و این یعنی درآمد زایی! سایت سیویلیکا، http://www.civilica.com ایده خوبی هست. اگر بتوانید،

   

  خلاصه مقالات و پایان نامه‌های خوب را ارائه کنید، می‌توانید مانند مجلات معتبر، از طریق فروش مقالات با حفظ کپی رایت صاحب اثر، در آمد زایی بکنید.اگر به سایت www.magiran.com مراجعه کنید، درخواهید یافت که این پرتال، در واقع فرصتی برای معرفی و نمایش نشریات کشور در این سایت فراهم کرده است. وب، شما می‌توانید از طریق یک سایت مجزا، ظرفیت‌ها و بستری برای معرفی آنلاین پژوهش‌های صورت گرفته در رشته‌های مختلف علمی ارائه کنید.

  2- تصاویر و مطالب مختلف در پرتال یا وبلاگ خود بگذارید!

  و از دیگران بخواهید درباره موضوعات پیش پا افتاده نظر دهند! ایده فوق العاده ای برای شروع یک کسب و کار در ابتدا نیست، اما شروع راحت و آسانی می‌تواند باشد! اکنون از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و حتی اینستاگرام، می‌توانید وبلاگ خود را به سرعت محبوب کنید. محبوبیت پرتال شما، می‌تواند زمینه مطرح شدن مطالب شما را فراهم کند. هر اندازه، تصاویر و مطالب شما مطرح شود، وبلاگ یا سایت شما با ارزش خواهد شد که این موضوع، منجر به بازدید بالا و کسب تبلیغات خواهید شد. وقتی یک صفحه اینستاگرام با 200 هزار فالوور، بعضاً روزانه 100 هزار تومان درامد دارد، یک سایت خوب و ارزشمند، می‌تواند چنین درآمدی کسب کند.

  3- قرار دادن لینک 3000 سایت و وبلاگ!

  در موضوعات مختلف در پرتال شما، کار سختی نیست. وقت زمان بر است. اما این کار می‌تواند در افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جست وجو تأثیر گذار بوده و مخاطب برای سایت شما آورد. روی آوردن به کارهای دایرکتوری بازی و ارائه محتوای تخصصی، مثلاً در زمینه معرفی همه فروشندگان لوازم خانگی فلان شهر، همه تولید کنندگان قطعات خودرو در فلان استان و مسائلی از این دست، رویکرد تخصصی و رفرنس شدن پرتال شما را ارتقا می‌دهد که در بلند مدت، برگ برنده می‌باشد.

  4- برای سالمندان و کهنسالان، پرتال خوبی دردسترس نیست!

  این اطلاعات را در پایگاهی ارائه کنید و از فروشندگان لوازم و خدمات مربوط به این قشر سنی بخواهید، اطلاعات خود را در پرتال شما قرار دهند و تبلیغ کنند. سایت تکینه http://takineh.com ایده جالبی هست. از این سایت نیز ایده بگیرید: salamatportal.ir به هر حال توجه کنید که دنیا، به سمت پیر شدن هست. از این سایت هم laterlife.com ایده بگیرید.

  5- این قضیه برای مادران و کودکان نیز صادق است!

  سایت خیلی خوبی برای کودکان و مادران در وب نیست. اگر هم باشد، خیلی پراکنده هست. یا به یک موضوع توجه کرده است، یا موضوعات مهمی مانند سبک زندگی دیجیتالی را فراموش کرده است یا به دنیای بازی و آشپزی برای کودک نپرداخته است. بنابراین، تلاش کنید، با بررسی نقاط ضعف سایت‌های موجود، نقاط قوتی را شناسایی کنید

   

  و بر اساسان، پرتالی راه اندازی کنید.پرتالی که بتواند، به نیازهای یک مادر و کودک از سن 1 ماهگی تا 10 سالگی، به عنوان مثال، ماه به ماه پاسخ بدهد. مثلاً مادری که بچه‌اش در سن 1 ماهگی قرار دارد، وقتی بچه‌اش در سن 6 ماهگی قرار گرفت، از طریق سایت شما بداند که چه بازی‌هایی بکند بهتر است، چه غذاهایی بخورد بهتر است، چه لباس‌هایی بپوشد بهتر است،

   

  چه غذاهایی بخورد برای شیردهی بهتر است و مسائلی از این دست. یک همکار آنلاین خوب، برای مادران خوب ایرانی باشید. فهرست 40 پرتال فعال در عرصه کودکان و نوجوانان ایران را قبلاً معرفی کردیم. از طریق این سایت‌ها، ایده بگیرید و یک کسب و کار در زمینه مادر و کودک، راه انداز بکنید.

  6- راه اندازی دایرکتوری 1000 نویسنده و شخصیت فرهنگی ایران و جهان!

  چند ماه زمان می‌برد، اما رتبه پرتال شما را در سایت‌های جست و جو افزایش می‌دهد و هر اندازه یک پایگاه صفحات زیادی در اختیار داشته باشد، تأثیر گذاری آن در رتبه بندی موتورهای جست و جو افزایش می‌یابد و این یک برگ برنده برای هر کسب و کار آنلاین می‌باشد. وقتی شما درباره فلان نویسنده و شخصیت مشهور، مقاله و مطلب و ویدئو قرار می‌دهید، یک مجله ادبی اینترنتی راه اندازی می کنید که در دراز مدت، شما را مثل سایت‌های فرهنگی معروفی مانند پندار دات نت می‌کند. این ایده ساده، اما با ارزش، می‌تواند یک ایده دیجیتالی جالب شو.

  7- امروز چه روزی است؟

  این سؤال مهمی هست. خیلی‌ها نمی‌دانند امروز، روز تولد کدام دانشمند، روز انتشار کدام کتاب مشهور، روز تأسیس کدام بنای مهم، روز وفات کدام شخصیت، روز آغاز کدام رویداد تاریخی یا روز پایان کدام مراسم مهم داخلی و بین‌المللی هست. این‌ها را به آسانی از سایت‌های اینترنت می‌توانید اقتباس کرده و در پرتالی جمع‌آوری و اطلاع رسانی کنید. ایده جالبی هست. از دودل‌ها هم برای تزیین کار می‌توانید استفاده کنید. نمونه این سایت‌ها، بسیارست.

  8- بازاریابی دیجیتالی!

  درباره‌اش بخوانید و تحقیق کنید. ایده خوبی برای کسب و کار هدفمند است. قبلاً درباره بازاریابی اینترنتی و نقشان، صحبت کرده بودیم. می‌توانید سایتی راه اندازی کنید تا دیگران را برای معرفی و فروش و پیدا کردن بازار فک رکنید. یا این که پروژه‌هایی در این زمینه بگیرید، و محصولاتشان را معرفی کنید. یا ابزارهایی برای معرفی محصولات و خدمات آن ها در سایت ایجاد کنید تا توسطان ها، معرفی شوند. نمونه بسیار است. سایت‌های ارسال پیامک و ای میل انبوه، مشت نمونه خروار است! پیشنهاد می‌کنیم، ویدئو زیر را ملاحظه کنید

  9- بهترین‌ها در زندگی روزمره خود را معرفی کنید!

  برای خیلی‌ها جالب است که بدانند 10 کتاب یا فیلم یا غذایی که خواندید و دیدید و خوردید چه بوده است. از دیگران هم بخواهید نظر بدهند! در این اثنا، محفلی اینترنت از معرفی بهترین‌ها ایجاد می‌شود که می‌تواند زمینه بیزینس های بعدی باشد. مردم، همیشه به دنبال دیدن برترین‌ها هستند. برترین‌ها، در همه رشته‌ها. از فیلم و موسیقی گرفته تا سیاست و تنیس روی میز!

  10- داستان‌های کوتاه بنویسید!

  مثلاً فکر کنید شما شرلوک هولمز هستید و کشف گل سر خواهرتان در خانه به شما واگذار شده است. موضوع ساده اما جالب. درباره این ماجرا، یک داستان کوتاه بنویسید. مثلاً به چه چیزهای مشکوک هستید؟ رفتار خواهرتان در طول روز چگونه است؟ چرا برادرتان دیروز به طور اتفاقی وارد اتاق خواهرتان شد؟!

   

  همه این موضوعات می‌تواند سرنخ‌هایی برای کشف گل سر و نوشتن یک داستان جالب و ساده باشد. خواندن داستان‌های جالب، حتماً نباید از طریق ژول ورن و آگاتاکریستی و مارک تواین باشد.شما هم می‌توانید ژول ورن بعدی باشید! البته اگر باور کنید و بخواهید! بخش کارتون‌های خاطره انگیز دهه شصت را ببینید، متوجه خواهید شد که چه داستان‌های زیبا و ساده ای، تبدیل به کارتون‌ها و فیلم‌های مهیجی شد. فکر می‌کنید،

   

  سناریوی پت و مت و بامزی و لی لی پوتی ها، خیلی سخت و عظیم است و برایان، دکترای هاروارد نیاز دارید!؟ خیر! فقط خلاق باشید. اگر اونی که باید باشید، باشید، مطمئن باشید خیلی از مشکلات حل می‌شود و ایده‌های ناب، در ذهن شما فوران می‌کند. اگر خودتان داستان بلد نیستید، داستان‌های دیگر را با اجازه حق مؤلف، در سایت قرار بدهید. مانند: یا americanliterature.com/100-great-short-stories یا www.classicshorts.com

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  اسکرول به بالا