اساتید رویا ،اساتید درون

 • اساتید رویا

  ابتدا تعریفی رو از استاد رویا ارائه میکنم ، سپس وظیفه ی اون ها رو بیان میکنم ، بعد این رو بررسی میکنم که چطور در رویاهای ما حاضر میشن و بعد یک جمع بندی کلی رو از این سه عامل خدمتتون عرض میکنم .

  در ایران ما ابتدا دبستان رو پشت سر میذاریم، بعد به راهنمایی و بعد به دبیرستان میریم ، سپس به دانشگاه تا جایی که بتونیم فوق لیسانس بگیریم .و اون موقع هست که میتونیم به دانش آموزان لیسانس و پایین تر ها درس بدیم . استاد رویا هم در زمان های دور یک انسان بوده ، حال به درجه ای از کمال رسیده، زندگی خاکی رو پشت سر گذاشته و حال یک ناجی برای انسان هاست . که با حضورش در دنیای خواب، درس های لازم رو به انسان ها گوشزد میکنه . اساتید رویا به اذن خداوند به این مقام میرسند .

  این یک تعریف ساده از اساتید رویا بود . اما به واقع میشه این افراد رو استاد نامید ؟ بله ، میشه.

  استاد رویا شخصیتی هستش که با دید باطنی به روح ها نگاه میکنه ، با یک نگاه نقاط ضعف و نقاط قوت روح ها رو میبینه و به راحتی میتونه این رو تشخیص بده که این سالک در چه زمینه ای به راهنمایی نیاز داره . و با این دید زمینه رو برای کسب تجربه روح آماده میکنه . پس نام استاد برای این شخصیت ها برازنده است .

  اما به واقع وظیفه ی این اساتید چیه ؟ اصلا در کجا یافت میشن ؟

  این مبحث کمی پیچیده و سنگین هستش ، پس بهتره با حوصله بحث رو دنبال کنین . وظیفه ی اصلی یک استاد ، راهنمایی انسان هاست . اما این جا چند تا نکته وجود داره … این اساتید در سه مورد وارد عمل میشن . یک اینکه انسانی به یک باره به سمت غرق شدن و نابودی معنوی پیش میره (نجات)، و دوم انسانی که در راه رشد معنوی قدم بر داشته(کمک) و سوم اینکه انسانی از ته دل به دنبال جوابی میگرده ، البته جوابی در راستای رسیدن به خدا (جواب) . البته این صحبت من هم شرطی نیست . که بگیم حتما در این سه حالت این اساتید وارد عمل میشن ، چیزی که من تا به امروز متوجه شدم این بوده ، شاید در موارد دیگه هم این اساتید ظاهر بشن .

  مثالی رو از هر سه حالت بیان میکنم که به خوبی بحث براتون باز بشه .

  ابتدا نجات : زمان هایی هست که انسانی در یک مسیر متعادل بوده ، حال به دلیلی داره یک سیر نزولی شدید رو طی میکنه ، به عنوان مثال کم کم داره قید خداوند و همه چیز رو میزنه ، و این از عدم آگاهی اون فرد صورت گرفته ، مثل اینکه شما ندونسته بیفتی تو چاه ، در این زمان استاد رویا تمام تلاش خودش رو میکنه که ترتیبی رو اتخاذ کنه تا فرد رو نجات میده ، در اینجا ابتدا استاد سعی میکنه که به رویای فرد وارد بشه ، اما اینجا نکته ای قابل تامل هست .

  خوب توجه کنین ! استاد سعی میکنه از طریق رویایی صادقه فرد رو با خبر کنه ، اما امکان داره فرد مذکور به رویاهاش توجه نداشته باشه ، و یا به علت مشغله ها و کش مکش های دورنی نتونه رویا رو به یاد بیاره ، پس استاد رویا یا همون استاد درون سعی میکنه از طریق بیداری شخص رو آگاه کنه ، بله از طریق بیداری ، البته منظور این نیست که خود استاد به دنیای زمینی بیاد ، بلکه استاد ترتیبی رو اتخاذ میکنه تا طبق قانون جبر کتابی به دست فرد مذکور برسه ،و یا اینکه اون فرد با انسانی معنوی آشنا بشه که نجات پیدا کنه و یا به طریق های دیگه.

  دوم کمک رسانی: از اونجایی که مسئولیت رشد معنوی ما بر عهده خودمون هست ، پس نباید همه ی زحمات رو استاد رویا متحمل بشه . بهترین مثال اینه : اساتید مانند چراغ هایی دریایی هستند که گه گداری مسیر ساحل رو به کشتی های در حال حرکت نمایان میکنند .

  پس اساتید رویا یک هدایت گر هستند، و این شما هستید که باید به دریا بزنید ، و مطمئن باشین اگر با تمام وجود و برای شناخت خداوند یک تنه به دریا بزنید تا بلکه بتونین حقیقتی رو کسب کنید ، و در این سفر از خداوند یاری بخواین ، یقینا به مقصدی خواهید رسید. باز هم تاکید میکنم ، اگر برای خداوند به دریا بزنید ، نه برای کنجکاوی و نه کسب قدرت های ماورایی و نه کسب دانشی که ابزاری بشه در دست شما که در جمعی از اون دانش در جهت خود نمایی استفاده کنید .

  سوم جواب : زمانی که در یک مسیر معنوی به دنبال سوالات خودمون میگردیم ، اگر با تمام وجود در پیدا کردن جواب کوشا باشیم ، جواب هم به طریقی خودش رو به ما میرسونه ، و نمیشه گفت جواب تنها از طریق خواب به شما الهام میشه ، بلکه از هر طریقی امکان پذیره … اگر نگاهی به سال های پیشین زندگی خود بندازین ، میبینین که هزاران سوال بی جواب داشتین، اما حالا صد ها سوال بی جواب دارین ، مطمئن باشین تمام جواب ها با تلاش شما به دست نیومده ، بلکه در زمان هایی جبر مثبت خداوند بوده که جواب رو برای شما محیا کرده .

  حال که بحث استاد روح رو بیان کردیم ، نباید فکر کنید که با قدم گذاشتن در مسیر معنوی از همون شب اول اساتید درون رو مشاهده میکنین … دیدن استاد درون به همین سادگی نیست … نمیخوام شما رو دل سرد کنم ، بلکه میخوام حقیقت رو بیان کنم … پس ابتدا از خودم شروع میکنم . من زمانی که با مبحث اساتید رویا آشنا شدم ، خیلی خیلی دوست داشتم که به هر طریق ممکن این اساتید رو ملاقات کنم ، اما تلاش های من با شکست همراه بود ، چون مقصود من دیدن اساتید بود نه رسیدن به خودشناسی ، برای شما هم همینه ، تلاش و مسیر یک خدا مرد باید برای رسیدن به خودش و خداش باشه و نه برای مقصود دیگه ای .

  اساتید رویا

  خیلی از افراد زمانی که با این مبحث آشنا میشن ، دوست دارن به هر طریقی این اساتید رو در رویاهاشون مشاهده کنن .و همین امر باعث شکست معنوی اون ها میشه ، چون سراسیمه به هر دری میزنن تا این اساتید رو مشاهده کنن ، بعد به دنبال میون بر میگردن ، از همین رو به طرف مراقبه و متافیزیک رو میارن اما باز هم نتیجه ای حاصل نمیشه ، در این بین فکر میکنن که خداوند به اون ها توجهی نداره و یا اینکه استادی وجود نداره ، و ناگهان دست از همه چیز میکشن و فکر میکنن معنویت به درد اون ها نمیخوره .

  اما دوستان عزیز ، این رو درک کنین ، اساتید وظیفه ای مشخص دارند ، و یکی از راه های دیدن اساتید توجه به دنیای خواب هست ، استاد رویا چیزی نیست که به یک باره دیده و درک بشه . بلکه هر یک از ما باید این رو بدونیم که استاد درون همیشه و در همه جا همراه ما هست و بر اعمال ما نظارت داره . و هیچ فردی بهتر از استاد رویا نمی دونه که به چه صورت و در چه زمانی خودش رو بر سالک نمایان کنه .

  یکی از مهم ترین نکات اینه که به سمت پاکی و راستی پیش بریم . نمیخوام تمام نکات رو خوب رو واستون گوشزد کنم، همه ی ما به نکات و خصلت های خوب آشنا هستیم. اینکه دروغ نگیم ، اینکه وقف کنیم، اینکه بخشنده باشیم ، اینکه یک رنگ باشم و ….

  هیچ انسانی نمیتونه ادعا کنه که در زمان حال به درجه ی مطلوبی از معنویت و پاکی و راستی رسیده و دیگه نیازی به رشد بیشتر نداره … همیشه میشه بهتر از چیزی بود که هستیم ، برای زلال شدن هیچ گاه سقفی وجود نداره . زمانی که روزانه بهتر بودن رو تمرین کردید ، زمانی که خصلت های بد خود رو دیدید و شناختید ، اون وقت لازمه که در اصلاح اونا اقدام کنین .

  حال زمان این رسیده که به رویاها دقت کنین ، زمانی که شما به رویاهاتون توجه میکنین خود به خود استاد هم سعی میکنه از این راه شمارو هدایت کنه . پس ابتدا براتون تجربیاتی رو رقم میزنه ، شما در خواب های اولیه استاد رو مشاهده نمیکنید ، بلکه خواب هایی عجیب با موضوع هایی عجیب میبینید ، که تا به حال نمونه ی اون ها رو ندیده بودید ، کم کم وجود شخصی رو در رویا حس میکیند ، کم کم میتونین تششع استاد رو ببینید و کم کم ظاهر استاد دیده میشه . اما این پایان کار نیست .

  به سوال زیر دقت کنید :

  چرا استاد از همون اول خودش رو نمایان نمیکنه؟

  جواب : استاد درون بهتر از هر فرد دیگه ای از جنبه و نقاط ضعف و نقاط قدرت هر فردی با خبره ، مشاهده استاد درون در زمان نامناسب میتونه مخرب باشه . چرا مخرب باشه ؟ چون فرد هیچ آشنایی با دنیای خواب نداره ، استاد ابتدا ذره ذره فرد رو با محیط خواب آشنا میکنه ، رویاهای صادقه و رویاهای غیر واقعی رو برای فرد رقم میزنه ، تا سالک به خوبی با فراز و نشیب های موجود در دنیای خواب آشنا بشه. از طرفی ما همیشه اشتباهاتی رو داریم ، به عنوان مثال ، خود من زمانی دارای اشتباهات فراوان بودم ، به یک باره دیدن اساتید برای من مقدور شد ، من پیش خودم فکر کردم پس کارها و اعمال من اشتباه نیست ، اگر اشتباه بود که استاد درون رو مشاهده نمیکردم ، همین باعث شد که کارهای غلط رو ادامه بدم ، و همین امر باعث قطع شدن رویاهای معنوی من شد .

  این یک طرف ، استاد درون برای حال و احوال پرسی به خواب ما وارد نمیشه ، بلکه میاد تا درس های لازم رو به ما بده ، از طرفی دیدن اساتید رویا یک سری وابستگی هایی رو در فرد سالک ایجاد میکنه، اینکه سالک دوست داره هر شب اون هارو ببینه … زمانی که استاد درون در رویا به شما میگه که دیگه نباید این کار زشت رو انجام بدی ، یعنی نباید این کار رو انجام بدی ،زمانی که شما اساتید رو ملاقات میکنین ، از اون پس مسئولیت بیشتری رو بر دوش خواهید داشت، چون اگر تا دیروز از سر نا آگاهی اون کار زشت رو انجام میدادید ، حال دارید از سر آگاهی اون عمل رو مرتکب میشید ، و هیچ گاه کسانی که میدانند با کسانی که نمی دانند برابر نیستند . پس این نصیحت رو به گوش جان از من بشنوید ، از روی کنجکاوی شب و روز به خداوند و بعد درونی خودتون التماس نکنین که اساتید رو ببینید، زیرا استاد درون خودش میدونه که کی و کجا و به چه صورت و از طریق چه کسی شمارو هدایت کنه ، از طرفی زمانی که شما اون اساتید رو دیدید و گفته هاشون رو شنیدید ، یک فرد آگاه تلقی میشید، و اشتباهی که فرد آگاه مرتکب میشه ، خیلی خیلی کارمای سنگین تری رو به همراه خواهد داشت .

  پس چه بهتر که انسان ریش و قیچی رو به خداوند بسپاره ، و مسیر معنوی رو با نام خدا ، یاد خدا و همت خواستن از خداوند شروع کنه و ادامه بده . غرور رو کنار بزاره ، منیت رو کنار بزاره، ذهن رو باز کنه و در اصلاح افکار و خصلت های بدش کوشا باشه ، صبر و بردباری رو افزایش بده و به خداوند اعتماد و ایمان داشته باشه ، البته این رو هم فراموش نکنه ، که راه معنوی رو خودش باید طی کنه و همت و یاری رو از خداوند بخواد .

  جمع بندی : نکات رو در ذهن خودتون بسپرین ، اساتید درون در زمان مناسب تجربه ها رو به شما انتقال میدن ، بهترین کاری که شما میتونید انجام بدید اینه : از لحاظ روحی و درونی خودتون رو در شرایط مناسبی قرار بدین و راه رو برای هدایت باز بذارین ، هیچ وقت راه معنوی خودتون رو محدود به یک روش نکنین ، به عنوان مثال نگین من باید در بیداری هدایت بشم ، یا اینکه از دنیای خواب خوشم نمیاد ، یا اینکه بگین نه ، من فقط باید با خواب هدایت بشم ، خودتون رو شرطی نکنین ، بلکه مسیر رو باز بزارین ، مانند یک اقیانوس باشین ، اقیانوسی بی کران ، شفاف و زلال ، که زمانی که از بالا به این اقیانوس نگاه میکنید بتونیند به راحتی کف اقیانوس رو هم مشاهده کنید ، انسان هر چه دغدغه های فکریش بیشتر باشه اقیانوسی مواج تر خواهد داشت ، هر چی خود پرست تر و پر گناه تر باشه آب اقیانوسش تیره تر خواهد شد ، پس با زلال و صاف بودن اساتید روح که جای خود داره ، بلکه میتونید به بالاترین مراتب معنوی دست پیدا کنید ، جهان های پیرامون رو ببینید ، اما باز هم فراموش نکنید ، پاکی و صافی انسان ، و حضور در یک راه معنوی باید تنها به خاطر شناخت خود و خداوند باشه، انسانی که برای دیدن اساتید و جهان های دیگه به این راه میاد ثمره ی تلاش خودش رو نمیبینه .

  چند نکته :

  به اندازه ی تمام انسان ها راه هست برای رسیدن به خدا ،

  یک مسیر معنوی رو اگر سخت بگیرین سخت میشه و اگر درکش کنین و به مرور اون رو طی کنین خیلی راحت میشه . پس یک مسیر معنوی رو با کمال صبر و حوصله طی کنین و برای رسیدن به جواب اصلا عجله نداشته باشین .

  هر انسانی طبق دنیایی که داره هدایت میشه ، پس خواب ها و تجربیات معنوی شما شاید برای دیگری مفید نباشه ، پس خواب ها و تجربیات خود رو در اختیار دیگران نذارین و اون ها رو مثل یک راز پیش خودتون نگه دارین .

  بیشتر بخوانید: شناخت خداوند متعال

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  اسکرول به بالا